Seyhan havzasında iklim değişikliğinin hidroelektrik üretimi ve su temini üzerindeki etkilerinin cmıp6 simülasyonlarıyla değerlendirilmesi: karakuz barajı ve hes projesi örneği
Identifying the impacts of climate change on hydroelectiricity production and water supply in the seyhan basin using cmip6 simulations: A case of karakuz dam and hepp project
  1. Tez No: 956523
  2. Yazar: CANSU BOZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMRAH YALÇIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
İklim değişikliğinin su kaynakları projeleri üzerindeki etkilerinin değerlendirilmesi, bu yapıların uzun vadeli sürdürülebilirliğini sağlamak açısından büyük önem taşımaktadır. Bu çalışma, farklı iklim senaryoları altında çok amaçlı bir rezervuarın güvenilirliğini değerlendirmek üzere bütünleşik bir modelleme çerçevesi sunmakta ve Türkiye'de yer alan Karakuz Barajı Hidroelektrik Santrali'ni (HES) örnek olay olarak ele almaktadır. Bu kapsamda, Altıncı Aşama Birleştirilmiş Model Karşılaştırma Projesi'ne (CMIP6) ait 24 küresel sirkülasyon modelinden (GCM) elde edilen yağış ve sıcaklık simülasyonları, farklı istatistiksel yanlılık düzeltme yöntemleriyle analiz edilerek en iyi performans gösteren çoklu model topluluğu projeksiyonları oluşturulmuştur. Bu projeksiyonlar, CMIP6 tarihsel deney senaryosuna ek olarak, orta etki SSP245 ve yüksek etki SSP585 olmak üzere iki farklı paylaşımlı sosyo-ekonomik rota (SSP) gelecek senaryosunu kapsamaktadır. Rezervuara gelen akımları simüle etmek için Toprak ve Su Değerlendirme Aracı (SWAT) kullanılmış; göl buharlaşması tahminleri de dahil edilerek hidroelektrik üretimi, içme suyu temini ve nehir ekolojik akış gereksinimleri için kullanılabilir toplam su hacmi değerlendirilmiştir. Rezervuar işletme senaryoları, tarihsel referans dönemi (1969-2014) ile kısa vadeli (2025-2049), orta vadeli (2050-2074) ve uzun vadeli (2075-2099) olmak üzere üç gelecek zaman dilimi için simüle edilmiştir. Bulgular, yıllık enerji üretiminde SSP245 senaryosu altında %16,6'ya, SSP585 senaryosu altında ise %46,6'ya varan azalmaların meydana gelebileceğini ortaya koymaktadır. Bu düşüşlere rağmen, incelenen tüm senaryolarda içme suyu ve çevresel su taleplerinin karşılanabileceği öngörülmektedir. Çalışma, iklim değişikliğinin hidroelektrik sistemler üzerindeki olumsuz etkilerini azaltmak ve bu sistemlerin dayanıklılığını ve işlevselliğini sürdürmek amacıyla uyarlanabilir su yönetimi stratejilerinin gerekliliğine dikkat çekmektedir.
Özet (Çeviri)
Evaluating the impacts of climate change on water resources projects is crucial for ensuring their long-term sustainability. This study presents an integrated modeling framework to assess the reliability of a multi-purpose reservoir under various climate scenarios, using the Karakuz Dam Hydroelectric Power Plant (HEPP) in Türkiye as a case study. For this purpose, precipitation and temperature simulations from 24 global circulation models (GCMs) included in the Coupled Model Intercomparison Project Phase 6 (CMIP6) were analyzed using different statistical bias correction methods to generate best-performing multi-model ensemble projections. These projections encompass the CMIP6 historical experiment scenario as well as two future shared socio-economic pathway (SSP) scenarios: the medium-forcing SSP245 and the high-forcing SSP585. The Soil and Water Assessment Tool (SWAT) was used to simulate reservoir inflows based on the ensemble projections, and lake evaporation estimates were incorporated to assess the total available water volume for hydropower generation, domestic supply, and downstream ecological flow requirements. Reservoir operations were simulated for the historical baseline period (1969-2014) and three future periods: near-term (2025-2049), mid-term (2050-2074), and long-term (2075-2099). The results indicate potential reductions in annual energy production of up to 16.6% under SSP245 and up to 46.6% under SSP585. Despite these projected reductions, domestic and environmental water demands are expected to be met under all scenarios. The study highlights the importance of adaptive water management strategies to mitigate the adverse effects of climate change on hydropower systems and to maintain their resilience and functionality.