Hemşire aile iş birliğinin, inmeli hastaların bakım vericilerinin algıladıkları stres ve bakım vermeye hazır oluşlukları üzerine etkisi
The effect of nurse-family collaboration on the perceived stress and readiness to provide care of caregivers of stroke patients
  1. Tez No: 956551
  2. Yazar: NEZİHA HANIM BÜYÜMEZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEBAHAT ATEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
İnme, beyin akımının aniden bozulması ile gelişen çeşitli motor, duyusal ve bilişsel fonksiyon bozukluklarının da eşlik edebileceği, ortaya çıkışında vasküler nedenlerin bulunduğu ve ölüme yol açabilen klinik bir sendromdur. Bu nedenle hastaların büyük çoğunluğu hareketlilik, öz bakım ve iletişimi yönetme gibi yaşamsal faaliyetlerini yerine getirebilmesi, depresyon ve kişilik değişiklikleriyle başa çıkabilmesi için sağlık profesyonelleri ve bakım vericiler tarafından sürekli rehabilite edilmeye ve bakıma ihtiyaç duymaktadırlar. Bu çalışmanın amacı, hemşire-aile iş birliğinin, inmeli hastaların bakım vericilerinin algıladıkları stres ve bakım vermeye hazır oluşlukları üzerine olan etkisini belirlemektir. Verilerin toplanmasında Kişisel Bilgi Formu, Algılanan Stres Ölçeği, Bakım Vermeye Hazır Oluşluk Ölçeği ve Aile Hemşire İş birliği Ölçeği kullanılmıştır. Çalışmanın verileri Eylül-Aralık 2024 tarihleri arasında nöroloji ve inme kliniklerinde tedavi görmekte olan 65 yaş üstü inmeli hastaların bakım vericileri ile yüz yüze görüşme yöntemi ile gerçekleştirilmiştir. Araştırmada elde edilen veriler bilgisayar ortamında IBM SPSS Statistics for Windows, Version 22.0 (SPSS INC., Chicago, IL, USA) istatistik programı aracılığıyla değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Stroke is a clinical syndrome that can affect all parts of the brain and various motor, auditory and treatment methods, and can lead to cardiovascular causes and death (Akdemir, 2021). For this reason, the majority of patients need constant rehabilitation and care by health professionals and caregivers in order to be able to perform vital activities such as mobility, self-care and communication management, and to overcome the deterioration of information and personality (Damaiyanti et al., 2023). The purpose of this study is to determine the effect of nurse-family collaboration on the perceived stress and caregiving readiness of caregivers of stroke patients. Personal Information Form, Perceived Stress Scale, Caregiving Readiness Scale and Family Nurse Collaboration Scale were used to collect data. The data of the study was collected by face-to-face interview with the caregivers of stroke patients over the age of 65 who were receiving treatment in neurology and stroke clinics between September and December 2024. The data obtained in the study were evaluated on a computer using the IBM SPSS Statistics for Windows, Version 22.0 (SPSS INC., Chicago, IL, USA) statistical program.