Aydın dağları yöresi'nde odun dışı orman ürünü niteliğine sahip bazı odunsu bitki türlerinin iklim değişikliği senaryolarına göre potansiyel dağılım modelleri
Modeling the potential distribution of some woody plants with non-wood forest products under future climate change scenarios in Aydin mauntains
  1. Tez No: 956554
  2. Yazar: ASLAN MERDİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERKAN GÜLSOY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 165
Özet
İklim değişikliği, son yıllarda ekosistemler üzerinde önemli ve dramatik etkiler oluşturan bir süreç olarak değerlendirilmektedir. Bu süreç, özellikle canlı topluluklarının coğrafi dağılımlarında meydana gelen değişikliklerle kendini belirgin bir şekilde göstermektedir. Buradan hareketle bu tez çalışması kapsamında Aydın Dağları Yöresinde yayılış gösteren Cistus creticus, Origanum onites, Pistacia terebinthus ve Hypericum perforatum türlerinin gelecekte meydana gelebilecek muhtemel değişimlerinin tahmin edilmesi amaçlanmıştır. Çalışmada türlerin günümüz ve gelecek iklim koşullarındaki dağılımlarının modellenebilmesi için Sınıflandırma Ağacı, Lojistik Regresyon Analizi ve MaxEnt yöntemleri kullanılmıştır. Belirtilen bu üç model arasında en yüksek eğitim veri seti ve test veri setine ait AUC değeri MaxEnt yönteminde elde edilmiştir. İklim verileri www.worldclim.org (WorldClim) veri tabanından indirilmiştir. Gelecek iklim koşullarına ait veriler UKESM1-0-LL küresel iklim modeline ait olarak SSP1 2.6, SSP2 4.5 SSP3 7.0 ve SSP5 8.5 senaryoları itibariyle 2100 yılı için indirilmiştir. Gerçekleştirilen modelleme işlemi sonucuna göre Cistus creticus, Origanum onites, Pistacia terebinthus ve Hypericum perforatum türleri için AUC değerleri sırasıyla 0.891, 0.916, 0.918 ve 0.878 olarak tespit edilmiştir. Modelleme işlemi sonucunda Cistus creticus, Origanum onites, Pistacia terebinthus ve Hypericum perforatum türlerinin dağılımlarında büyük oranda azalmaların olacağı görülmüştür. Elde edilen sonuçların yörede yapılacak ormancılık çalışmaları bakımından planlamalara pratik ve etkili faydalar sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Climate change has been evaluated as a process that has created significant and dramatic effects on ecosystems in recent years. This process shows itself particularly clearly with the changes that occur in the geographical distribution of living communities. Based on this, the aim of this thesis is to estimate the possible changes that may occur in the future of the species Cistus creticus, Origanum onites, Pistacia terebinthus and Hypericum perforatum distributed in the Aydın Mountains Region. In the study, Classification Tree, Logistic Regression Analysis and MaxEnt methods were used to model the distribution of species in current and future climate conditions. Among these three models, the highest AUC value for the training data set and the test data set was obtained in the MaxEnt method. Climate data were downloaded from www.worldclim.org (WorldClim). Data for future climate conditions were downloaded for the year 2100 according to the SSP1 2.6, SSP2 4.5 SSP3 7.0 and SSP5 8.5 scenarios of the UKESM1-0-LL global climate model. According to the results of the modeling process, the AUC values for Cistus creticus, Origanum onites, Pistacia terebinthus and Hypericum perforatum species were determined as 0.891, 0.916, 0.918 and 0.878, respectively. As a result of the modeling process, it was observed that there would be significant decreases in the distribution of Cistus creticus, Origanum onites, Pistacia terebinthus and Hypericum perforatum species. It is thought that obtained results will provide practical and effective benefits to the planning in terms of forestry studies to be carried out in the region.