Bir tekstil firmasında aksesuar stoklarının kontrol ve iyileştirme çalışmaları
Control and improvement studies of accessory stocks in a textile company
  1. Tez No: 956558
  2. Yazar: AHMET CAN HOŞCAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DİDEM YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mühendislik Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu tez çalışması, bir tekstil firmasının aksesuar stok yönetim süreçlerini analiz ederek etkin stok yönetimi stratejilerinin uygulanmasını incelemeyi amaçlamıştır. Stok yönetimi, şirketlerin maliyetleri kontrol altına alarak operasyonel verimliliği artırmasında kritik bir rol oynar. Bu bağlamda çalışma, stok kontrol yöntemleri, ABC analizi, balık kılçığı analizi ve ekonomik sipariş miktarı yöntemine odaklanmış ve şirketin mevcut stok sistemindeki iyileştirme alanlarını belirlemiştir. Tezde ayrıca aksesuar stoklarının detaylı analizine yer verilmiş ve bu kapsamda en maliyetli aksesuar kalemi olan fermuar ele alınmıştır. Fermuarlar üzerine yapılan analizlerde, ABC analizi ile fermuarların şirket için kritik önem taşıyan bir kategoriye girdiği ve düzenli kontrol edilmesi gereken bir stok grubu olduğu ortaya çıkmıştır. Balık kılçığı analizi ise fermuar tedarik sürecindeki sorunların nedenlerini anlamak için kullanılmış ve tedarik zincirindeki aksaklıkların giderilmesi konusunda önemli bulgular elde edilmiştir. Ekonomik sipariş miktarı yöntemi, fazla stok bulundurmanın maliyetlerini azaltmak için uygulanmış ve bu yöntemin etkili bir stok düzeni sağladığı gözlemlenmiştir. Sonuç olarak, bu tez çalışması, etkili stok yönetimi stratejilerinin şirketin rekabet avantajını ve finansal performansını nasıl olumlu yönde etkilediğini ortaya koymuş ve fermuar gibi önemli aksesuar kalemleri üzerine geliştirilebilecek yöntemlere odaklanmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis analyzes the accessory inventory management processes of a textile company and aims to examine the implementation of effective inventory management strategies. Inventory management plays a critical role in controlling costs and enhancing operational efficiency in organizations. The study focuses on inventory control methods, ABC analysis, fishbone analysis, and the economic order quantity (EOQ) method, identifying improvement areas within the company's current inventory system. The thesis also includes a detailed analysis of accessory stocks, with a particular focus on zippers, the most costly accessory item. Analysis of zippers through ABC classification revealed that they belong to a critical category requiring regular monitoring. The fishbone analysis was utilized to identify issues in the zipper supply process, uncovering key factors that hinder efficient supply chain management. The EOQ method was implemented to minimize the costs associated with overstocking and demonstrated significant improvements in maintaining optimal stock levels. In conclusion, this study highlights how effective inventory management strategies enhance the company's competitive advantage and financial performance, with particular attention to critical accessory items such as zippers and strategies for their improved management.