Bir tekstil firmasında analitik hiyerarşi süreci ile kurumsal kaynak planlaması yazılımı seçimi
Enterprise resource planning software selection for a textile company using analytical hierarchy process
  1. Tez No: 420606
  2. Yazar: TUĞÇE KARATEKE GÜLBAHAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. UĞUR ÖZCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Bilişim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Kurumsal Kaynak Planlaması, bilgi bulma, depolama ve kullanma sürecinde işletmelerin faaliyetlerine destek olan ve işletmelerin ihtiyaçlarını belirleyerek doğru yatırımlar yapmasına yardımcı olan bir yönetim bilişim sistemidir. Bu sistemin doğru tercih edilmesi ile işletmelerin finansal kaynaklarını doğru yönlendirmeleri mümkün olacaktır. Doğru karar vermek için işletmeler ihtiyaçları olan Kurumsal Kaynak Planlaması yazılımını çeşitli kriterler bakımından değerlendirmeli ve yatırımlarını buna göre yapmalıdırlar. Bu çalışmada Uşak'ta bulunan bir tekstil firmasının ihtiyaçlarını karşılayacak Kurumsal Kaynak Planlaması yazılımı için karar verme sürecinde Analitik Hiyerarşi Süreci kullanılarak karar verme uygulaması yapılmıştır. İlk aşama ölçütlerin firmalarda anket çalışması yapılarak belirlenmesiyle başlamaktadır. Çalışmanın ikinci aşaması, alternatif yazılımların çok ölçütlü yapıda değerlendirilerek göreceli olarak sıralanması aşamasıdır. Son aşamada ise en yüksek puanı alan Kurumsal Kaynak Planlaması yazılımının tercih edilmesi önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
Enterprise Resource Planning is a management information system that helps to make the right investments by identifying the needs of businesses and that supports the activities of enterprises in the process of finding information, storage and use. The right choice of this system will allow businesses to use their financial resources more effectively. In order to make a right decision, businesses should assess their needs on Enterprise Resource Planning software in terms of various criteria and investment should be made accordingly. In this study, Analytical Hierarchy Process is used to selection of Enterprise Resource Planning software which meets the requirements of a textile company in Uşak. In the first phase of the study, the criteria have been determined by a survey. The second phase of the study involves the relative ranking of alternative software by considering multiple criteria. In the final phase, it is recommended to choose Enterprise Resource Planning software with the highest score.