Event-based dynamic sensor configuration for pervasive environments
Yaygın ortamlar için olay tabanlı dinamik sensör yapılandırılması
  1. Tez No: 956563
  2. Yazar: İSMAİL OZAN ÇELİKEL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZGÜN PINARER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Son yıllarda, nesnelerin interneti (Internet of Things, IoT) cihazlarının kullanımı hızla artmış ve bu durum IoT ağlarının yaygınlaşmasına yol açmıştır. IoT'nin benimsenmesi arttıkça, kullanılan cihazların çeşitliliği de artmış ve bu durum, iletişim protokolleri ve veri iletim formatları gibi çeşitli açılardan önemli bir heterojenliğe neden olmuştur. Bu zorlukları ele almak için çeşitli yöntemler önerilmiş olsa da, mevcut araştırmaların büyük çoğunluğu kentsel IoT uygulamalarına odaklanmaktadır. Buna karşılık, kırsal alanlar genellikle daha geniş çevresel ve operasyonel koşullar nedeniyle daha yüksek düzeyde cihaz heterojenliği sergiler. Bu tür ortamlarda ekipman seçimi yalnızca zorlu hava koşulları ve potansiyel olarak tehlikeli çevresel etkenlerden değil, aynı zamanda enerji verimliliği ve iletişim protokollerinin efektifliği gibi faktörlerden de etkilenmektedir. Bu kısıtlamalar mevcut seçenekleri sınırlandırmakta ve heterojenliği kaçınılmaz hale getirmektedir. Bu çalışmada, gerçek zamanlı ve heterojen bir IoT meteoroloji sensörü ağı için tasarlanmış bir ara katman çözümü önerilmektedir. Sistem, toplanan verileri araştırmacılara, yöneticilere ve son kullanıcılara sunmaktadır. Geliştirilen ara katman, veri kaynakları arasındaki anlamsal ve sözdizimsel farklılıklar dikkate alınarak titizlikle tasarlanmış ve çeşitli paydaşların erişimini kolaylaştıran bir arayüz ile entegre edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In recent years, the use of Internet of Things (IoT) devices has grown rapidly, leading to the proliferation of IoT networks. As IoT adoption expands, the diversity of devices in use has also increased, resulting in significant heterogeneity across various dimensions, such as communication protocols and data transmission formats. While several methods have been proposed to address these challenges, the majority of existing research focuses on urban IoT applications. In contrast, rural environments typically exhibit greater device heterogeneity due to the wide range of environmental and operational conditions. Equipment selection in such settings is influenced not only by harsh weather and potentially hazardous environments, but also by factors such as energy efficiency and communication capabilities. These constraints limit the available options, making heterogeneity unavoidable. In this study, we propose a middleware solution designed for a real-time, heterogeneous IoT weather sensor network. The system delivers collected data to researchers, administrators, and end users. The middleware is carefully developed with attention to both semantic and syntactic differences among data sources and is integrated with an interface that facilitates access for various stakeholders.