Otizmde alternatif ve destekleyici iletişim teknolojisi araçları: Sistematik literatür taraması
Alternative and augmentative communication technology tools in autism: A systematic literature review
- Tez No: 956562
- Danışmanlar: PROF. DR. YAVUZ SAMUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Teknolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu çalışma, otizmli bireylerde kullanılan teknolojik alternatif ve destekleyici iletişim (ADİS) araçlarını incelemeyi amaçlamaktadır. ADİS sistemleri, sözlü iletişimde zorlanan otizmli bireylerin duygu, düşünce ve ihtiyaçlarını ifade etmelerine yardımcı olmak için geliştirilmiştir. Hem geleneksel hem dijital çözümleri kapsayan bu araçlar, özellikle eğitimde dil gelişimi ve iletişim becerilerinin desteklenmesinde önemli rol oynamaktadır. Teknolojik ilerlemelerle birlikte ADİS araçları eğitim teknolojileri alanında yaygınlık kazanmıştır. Bu kapsamda, sistematik literatür taraması yöntemiyle üç farklı veri kaynağından elde edilen 868 çalışma değerlendirilmiş ve belirlenen kriterlere uyan 28 çalışma analize dahil edilmiştir. Seçilen çalışmalar; ülke, katılımcı yaşı, kullanılan ADİS türü, yıl, yöntem, konu, örneklem boyutu ve otizm türü gibi değişkenlere göre incelenmiştir. Bulgular, ADİS araçlarının otizmli bireyler üzerinde olumlu etkileri olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the technological augmentative and alternative communication (AAC) tools used with individuals with autism. AAC systems have been developed to help individuals with autism who have difficulties with verbal communication express their emotions, thoughts, and needs. These tools, which include both traditional and digital solutions, play a significant role particularly in supporting language development and communication skills in education. With technological advancements, AAC tools have gained prevalence in the field of educational technologies. In this context, 868 studies obtained from three different data sources were evaluated using a systematic literature review method, and 28 studies that met the specified criteria were included in the analysis. The selected studies were examined based on variables such as country, participant age, type of AAC used, year, method, topic, sample size, and type of autism. The findings indicate that AAC tools have positive effects on individuals with autism