Öğütme yardımcıları ile bor cevherinin öğütme performansının ve enerji tüketiminin iyileştirilmesi
Improving the grinding performance and energy consumption of boron ore with grinding aids
- Tez No: 956564
- Danışmanlar: PROF. DR. HAVVANUR UÇBEYİAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Mühendislik Bilimleri, Energy, Engineering Sciences
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Enerji Sistemleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Çalışmada, farklı üç adet saf öğütme yardımcısının (Trietanolamin, Diethylene ve 1-Hexanol) bor cevherinin öğütme performansı ve enerji tüketimi üzerindeki etkilerinin gezegen tip değirmende araştırılması yapılmıştır. Belirlenen kimyasalların bor'un öğütülmesi üzerindeki etkileri tane boyutu, öğütme süresindeki değişimler, tüketilen enerji miktarları ve öğütülen ürünlerin taramalı elektron mikroskobu (SEM) görüntüleri (tane topaklanması olup olmadığını gözlemlemek için) ile tespit edilmiştir. Deney sonuçlarından, daha az enerji ile daha ince boyutlu ürünler elde edilebileceği belirlenmiştir. Bor cevherinin 240 saniyelik öğütme süresinde ve 0,5 wt% oranında TEA ilave edilerek gezegen tip değirmende öğütülmesi sonucu d50 35,15 µm boyutunda ürün elde edilmiştir. Bu ürünlerin elde edilebilmesi için ihtiyaç duyulan enerji miktarı ise 170 kwh/t tır. Böylece, az miktarda ilave edilen öğütme yardımcılarının öğütme yardımcısız yapılan deneylere kıyasla öğütülen ürünlerin d50 boyutlarında yaklaşık %50 oranında ve bununla orantılı olarak enerji tüketiminde de yaklaşık %50 oranında bir iyileştirme sağlanabildiği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In the study, the effects of three different pure grinding aids (Triethanolamine, Diethylene and 1-Hexanol) on the grinding performance and energy consumption of boron ore were investigated in planetary type mills. The effects of the determined chemicals on the grinding of boron ore were determined by grain size, changes in grinding time, energy amounts and scanning electron microscope (SEM) images of the milled products (to observe whether there was grain agglomeration). From the experimental results, it was determined that finer sized products could be obtained with less energy. Boron ore was ground in a planetary type of mill with a grinding time of 240 seconds and TEA added at a rate of 0,5 wt%, resulting in a product with a d50 of 35,15 µm. The amount of energy required to obtain these products is 170 kWh/t in a planetary mill. Thus, it was concluded that small amounts of added grinding aids could provide an improvement of approximately 50% in the d50 dimensions of the ground products and, accordingly, an improvement of approximately 50% in energy consumption compared to experiments conducted without grinding aids.