Sporda kadın olma bakış açısıyla türkiye'de yaşayan kadın sporcuların bilişsel esneklik, iyi oluş ve spora bağlılıklarının incelenmesi
Examination of cognitive flexibility, well-being and sport commitment of female athletes living in turkey from the perspective of being a woman in sport
  1. Tez No: 956565
  2. Yazar: BİLGENUR YILDIRIM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KEMAL ÖZCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın ve Aile Araştırmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu araştırmanın amacı Türkiye'de yaşayan kadın sporcuların bilişsel esneklik, iyi oluş ve spora bağlılıkları arasındaki ilişkiyi incelemektir. Araştırma evrenini Türkiye'de yaşayan kadın sporcular örneklemini ise Türkiye'de ikamet eden 251 kadın sporcu oluşturmaktadır. Katılımcıların demografik özellikli sorularının yanı sıra Bilişsel Esneklik Envanteri, Genel İyi Oluş Ölçeği ve Spora Bağlılık Ölçeği, ikili karşılaştırmalarda bağımsız örneklem t testi, çoklu karşılaştırmalarda ise One-Way ANOVA testi kullanılmıştır. Gruplar arası farklılıkları belirlemek için LSD testi uygulanmıştır. Araştırmanın asıl amacı olan bilişsel esneklik, iyi oluş ve spora bağlılık durumları arasındaki ilişkiyi ortaya koyabilmek amacıyla Pearson korelasyon analizi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationship between cognitive flexibility, well-being and sport commitment of female athletes living in Türkiye. The research population consists of 251 female athletes residing in Türkiye and the sample consists of 251 female athletes residing in Türkiye. In addition to the demographic questions of the participants, Cognitive Flexibility Inventory, General Well-Being Scale and Sports Commitment Scale, independent sample T test was used in pairwise comparisons and One-Way ANOVA test was used in multiple comparisons. LSD test was applied to determine the differences between groups. Pearson correlation analysis was used to reveal the relationship between cognitive flexibility, well-being and sports commitment, which is the main purpose of the research.