Investigation of the effect of two types of locomotion in the virtual environment in terms of postural stability and cybersickness
Sanal ortamdaki iki lokomosyon şeklinin postüral stabilite ve siberhastalık yönünden etkisinin araştırılması
  1. Tez No: 956567
  2. Yazar: ABER AHMETOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÇİĞDEM YAZICI MUTLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Siberhastalık, tıbbi uygulamalarda Başa Takılan Ekranları (BTE'ler) içeren sanal gerçekliğin (SG) daha geniş çapta benimsenmesini sınırlayan önemli bir zorluktur. BTE'lerin neden olduğu duyusal çatışma, hareket hastalığı gibi semptomlara yol açabilir ve postüral kontrolü etkileyebilir. Lokomosyon, bu semptomları azaltmaya yardımcı olabilecek bir faktördür. Bu çalışma, iki lokomosyon türünün -yerinde yürüme (WIP) ve ayakta durma (STD)- postüral kontrol ve siberhastalık üzerindeki etkilerini değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Kırk bir sağlıklı genç yetişkin (21 kadın, 20 erkek) bu çalışmaya katılmıştır. İki ayrı oturumda 15 dakika boyunca Meta Oculus 2 BTE'leri kullanarak bir SG ortamına daldılar ve her iki hareket türünü de deneyimlediler. Postüral kontrol bir stabilimetre kullanılarak ölçülürken, siberhastalık semptomları her seanstan önce ve sonra Simülatör Hasta Anketi (SHA) ile değerlendirilmiştir. Sonuçlar, iki hareket yöntemi arasında siber hasta olma açısından anlamlı bir fark olmadığını ortaya koymuştur. Ancak, STD deneyiminden sonra daha yüksek bir oryantasyon bozukluğu puanı ve toplam SHA puanında önemli bir artış gözlenmiştir. Postüral kontrol açısından da iki hareket türü arasında anlamlı bir fark bulunmamıştır. Özellikle, BTE takılıyken alınan postüral kontrol ölçümleri, STD lokomosyon deneyiminin ardından mediolateral hızda önemli bir artış olduğunu göstermiştir. Bu sonuçlar, postüral kontrol ve siberhastalık arasındaki bağlantıya ilişkin değerli bilgiler sunmakta ve SG deneyiminde vücut katılımının rolünü vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
Cybersickness is a significant challenge limiting the broader adoption of virtual reality (VR) involving head-mounted displays (HMDs), in medical applications. The sensory conflict caused by HMDs can lead to symptoms like motion sickness and affect postural control. Locomotion is one factor that may help decrease these symptoms. This study aims to evaluate the effects of two locomotion types—walking in place (WIP) and standing (STD)—on postural control and cybersickness. Forty-one healthy young adults (21 female, 20 male) participated in this study. They immersed in a VR environment using Meta Oculus 2 HMDs for 15 minutes on two separate sessions, experiencing both locomotion types. Postural control was measured using a stabilimeter, while cybersickness symptoms were assessed with the Simulator Sickness Questionnaire (SSQ) before and after each session. The results revealed no significant difference in cybersickness between the two locomotion methods. However, a higher disorientation score and a significantly increased total SSQ score were observed after the STD experience. In terms of postural control, no significant difference was found between the two locomotion types either. Specifically, postural control measures taken while wearing the HMD showed a significant rise in mediolateral velocity following the STD locomotion experience. These results offer valuable insights into the connection between postural control and cybersickness, highlighting the role of body involvement in the VR experience.