Rejenere ipek fibroini/hücresizleştirilmiş omurilik meninks kaynaklı doku mühendisliği yapı iskelelerinin üretimi ve karakterizasyonu
Fabrication and characterization of regenerated silk fibroin/decellularized spinal meninges-derived tissue engineered scaffolds
- Tez No: 956573
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YAVUZ EMRE ARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyomühendislik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Sinir sisteminde meydana gelen yapısal hasarların kalıcı fonksiyon kayıplarına yol açması, bu alanda etkili biyomalzemelerin geliştirilmesini hayati hale getirmiştir. Özellikle omurilik yaralanmalarında rejeneratif kapasitenin sınırlı olması, doku mühendisliği temelli çözümlerin önemini artırmaktadır. Bu çalışmada, hedef dokuya biyokimyasal ve yapısal açıdan benzerlik gösteren özgün bir hidrojel sistemi geliştirilmiştir. Deterjan içermeyen, ultrasonik destekli bir yöntemle hücresizleştirilen spinal kord meninks dokusundan elde edilen hücre dışı matriks (HDM), çözünürlüğü iyileştirilmiş, liyofilize edilerek stabil formda elde edilen suda çözünebilir ipek fibroin (İF) ile birleştirilmiştir. Ortaya çıkan kompozit sistem, HRP/H₂O₂ aracılığıyla enzimatik olarak çapraz bağlanarak üç boyutlu hidrojel yapısına dönüştürülmüştür. Karakterizasyon sürecinde, çift sarmal DNA, hidroksiprolin ve glikozaminoglikan içerikleri kantitatif olarak analiz edilmiş; agaroz jel ve SDS-PAGE teknikleriyle hücresel kalıntılar değerlendirilmiştir. SEM görüntüleme, mikro mekanik ve reolojik testlerle yapısal özellikler; ATR-FTIR, XRD, TGA ve BET analizleriyle kimyasal ve fiziksel nitelikler ortaya konmuştur. Şişme, temas açısı ve in vitro bozunurluk testleriyle fonksiyonel parametreler incelenmiştir. Hücre kültürü deneylerinde nöroblastoma hücre hattı kullanılarak canlılık, proliferasyon ve miyojenik gen ekspresyonu (RT-qPCR) analiz edilmiştir. CAM modeliyle de anjiyojenik potansiyel doğrulanmıştır. Elde edilen sonuçlar, geliştirilen dSCM-İF hidrojel sisteminin sinir doku mühendisliği için biyofonksiyonel bir platform sunduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Structural damage in the nervous system often results in permanent functional loss, making the development of effective biomaterials in this field critically important. Particularly in spinal cord injuries, the limited regenerative capacity of neural tissue has increased the significance of tissue engineering-based approaches. In this study, a novel hydrogel system was developed that structurally and biochemically mimics the target tissue. The extracellular matrix (ECM) obtained from decellularized spinal cord meninges via a detergent-free, ultrasonically assisted protocol was combined with water-soluble silk fibroin (SF), which had been lyophilized to ensure long-term stability. The resulting composite system was enzymatically crosslinked using horseradish peroxidase (HRP) and hydrogen peroxide (H₂O₂) to form a three-dimensional hydrogel network. For characterization, the contents of double-stranded DNA, hydroxyproline, and glycosaminoglycans were quantitatively analyzed, and cellular residues were assessed using agarose gel electrophoresis and SDS-PAGE. Structural properties were evaluated through SEM imaging, micromechanical testing, and rheological analysis, while chemical and physical properties were determined via ATR-FTIR, XRD, TGA, and BET analyses. Functional performance was assessed by swelling ratio, contact angle measurements, and in vitro degradation tests. In vitro experiments using a neuroblastoma cell line examined cell viability, proliferation, and myogenic gene expression (RT-qPCR). Additionally, angiogenic potential was confirmed through the CAM assay. The results demonstrated that the developed dSCM-SF hydrogel system offers a biofunctional platform for neural tissue engineering applications.