Investigating the factors affecting the acceptance of generative artificial intelligence in business intelligence applications
İş zekası uygulamalarında üretken yapay zekanın benimsenmesini etkileyen faktörlerin araştırılması
- Tez No: 956574
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NAZIM TAŞKIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Yönetim Bilişim Sistemleri, Management Information Systems
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 160
Özet
Önceki teknoloji kabul ve benimseme literatürüne dayanarak, bu araştırma iş zekası uygulamalarında üretken AI benimsemesi için kritik faktörleri anlamak ve deneysel olarak test etmeyi amaçlamaktadır. İlk olarak, iş zekası uygulamalarında üretken AI hizmetleriyle etkileşim kurarken kullanıcıların kabulünü yorumlamak için Yapay Zekalı Cihaz Kullanım Kabulü ve Görev Odaklı Yapay Zeka Kabulü modelleri teorik temeller olarak kullanıldı. Ardından, diğer yapay zeka benimseme literatüründen doğrulanmış ölçekler uyarlanarak çevrimiçi bir anket geliştirildi. Anket sonuçlarına göre, 149 katılımcıdan veri toplandı. Bu veriler kullanılarak, benimsemenin kapsamı üzerindeki etkiler PLS-SEM metodolojisi kullanılarak deneysel olarak test edildi. Sonuçlar, faydacı motivasyon, sürekli iyileştirme, konuşma zekası, algılanan yararlılık, akış deneyimi, özellik merakı ve güvenin üretken yapay zeka teknolojisinin kabulünde önemli roller oynadığını gösterdi. Ancak, görev teknoloji uyumu ve performans risk faktörlerinin etkisine dair bir destek bulunamamıştır. Yapay zeka teknolojilerinin hızlı gelişimini göz önünde bulundurarak, bir benimseme modeli geliştirmenin ve deneysel olarak test edilmesi araştırmacılara, teknoloji sağlayıcılarına ve kullanıcılara bu teknolojiyi başarılı bir şekilde benimsemeleri ve kullanmaları konusunda rehberlik edecektir.
Özet (Çeviri)
Based on previous technology acceptance and adoption literature, this research aims to understand and empirically test the critical factors for generative AI acceptance in business intelligence applications. Artificially Intelligent Device Use Acceptance and Task-Oriented Artificial Intelligence Acceptance models were used as theoretical foundations to interpret users' acceptance when interacting with generative AI services in business intelligence applications. For data collection, an online survey was developed by adapting validated measurement scales from other AI adoption literature. According to the survey results, data were collected from 149 participants. The effects on the extent of acceptance were experimentally tested using the PLS-SEM analysis. The results showed that utilitarian motivation, continuous improvement, conversational intelligence, perceived usefulness, flow experience, trait curiosity, and trust played significant roles in the acceptance of generative AI technology. However, there was no support for the influence of task-technology fit and performance risk factors. Considering the rapid development of AI technologies, developing and empirically testing an adoption model will guide researchers, technology providers, and users to adopt and use this technology successfully.