Çanakkale ilinde farklı üretim yöntemleri kullanan çiftçilerin pestisit bilinç düzeyinin araştırılması
Investigation of pesticide awareness levels of farmers using different production methods in çanakkale province
  1. Tez No: 956575
  2. Yazar: BARIŞ CİĞER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BURAK POLAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Dünya nüfusunun hızla artmasıyla birlikte gıda talebi önemli ölçüde yükselmiş ve tarımsal üretimi artırmak amacıyla pestisitlerin kullanımı yaygınlaşmıştır. Ancak, pestisitlerin bilinçsiz ve kontrolsüz şekilde uygulanması hem insan sağlığı hem de çevre üzerinde olumsuz etkiler yaratmaktadır. Bu nedenle çiftçilerin pestisitleri doğru, bilinçli ve güvenli bir şekilde kullanmalarını sağlamak için farkındalıklarının artırılması gerekmektedir. Çanakkale İli Merkez ve ilçelerinde 2024 tarihinde yapılan bu çalışma ile organik tarım, iyi tarım ve konvansiyonel tarım yapan üreticilerin pestisit kullanımı konusundaki bilgi ve bilinç düzeylerini ölçmek, değerlendirmek ve aralarındaki farklılıkları ortaya koymak amaçlanmıştır. Anket çalışmasında çiftçilerin pestisit etiketlerini okuma alışkanlıkları, ilaçlama sonrası hasat süresine uyum, son kullanma tarihlerine dikkat etme ve pestisitlerin insan sağlığı ile çevre üzerindeki etkilerine yönelik farkındalıkları sorgulanmıştır. Örneklem büyüklüğü, oran ortalamalarına dayalı basit rastgele örnekleme yöntemiyle belirlenmiş olup 687 üretici ile yüz yüze anket yapılmıştır. Çalışmanın genel güvenirlik düzeyi Cronbach's Alpha (α) değeri ile ölçülmüş ve 0,955 ile mükemmel düzeyde (0,9≤α) hesaplanmıştır. Çiftçilerin pestisit kullanımına ilişkin bilgi düzeyleri Likert Ölçeği ile değerlendirilmiş ve bilgi düzeylerinin eğitim, yaş, çiftçilik deneyimi, arazi büyüklüğü ve tarım türü ile ilişkisini araştırmak için Ki-Kare (χ²) testi kullanılmıştır. Üretim grupları arasındaki ilişki Anova testi ile analiz edilmiştir. Gruplar arası farkın olduğu durumda, farklılığın hangi gruptan kaynaklı olduğunu tespit eden istatistik post-hoc istatistikleri kullanılmıştır. Çalışma sonucunda, organik tarım ve iyi tarım üreticilerinin pestisit kullanımı ve olumsuz etkileri konusunda konvansiyonel tarım üreticilerine göre daha yüksek bilinç düzeyine sahip oldukları belirlenmiştir. Bu durum; konvansiyonel tarım yapan çiftçilere yönelik eğitim programlarının, danışmanlık hizmetlerinin ve denetim mekanizmalarının artırılmasının önemini ortaya koymaktadır. Ayrıca, pestisitlerin çevre ve sağlık üzerindeki olumsuz etkilerini azaltmak için biyolojik mücadele yöntemleri ve entegre zararlı yönetimi gibi uygulamaların teşvik edilmesi önemlidir.
Özet (Çeviri)
With the rapid growth of the world population, food demand has increased significantly and the use of pesticides has become widespread to increase agricultural production. However, the unconscious and uncontrolled use of pesticides has negative effects on both human health and the environment. Therefore, it is necessary to raise awareness among farmers to ensure that they use pesticides correctly, consciously and safely. This study, conducted in 2024 in the city center and districts of Çanakkale Province, aimed to measure and evaluate the knowledge and awareness levels of producers practicing organic, good agricultural practices, and conventional agriculture regarding pesticide use, and to reveal the differences between them. The survey surveyed farmers' pesticide label reading habits, adherence to post-spray harvest times, attention to expiration dates, and awareness of the effects of pesticides on human health and the environment. The sample size was determined using a simple random sampling method based on mean proportions, and face-to-face surveys were conducted with 687 producers. The overall reliability of the study was measured using Cronbach's Alpha (α) value, which was calculated as 0.955, indicating excellent (0.9≤α). Farmers' knowledge levels regarding pesticide use were assessed using a Likert Scale, and the Chi-Square (χ²) test was used to investigate the relationship between knowledge levels and education, age, farming experience, land size, and type of agriculture. The relationship between production groups was analyzed using the ANOVA test. In cases where there was a difference between groups, post-hoc statistics were used to determine which group caused the difference. The study found that organic and good agricultural producers were more aware of pesticide use and its negative effects than conventional agricultural producers. This highlights the importance of increasing educational programmes, advisory services and control mechanisms for farmers engaged in conventional agriculture. It is also important to promote practices such as biological control methods and integrated pest management in order to reduce the negative effects of pesticides on the environment and on health.