AI adoption in software development teams
Yazılım geliştirme ekiplerinde yapay zeka benimsenmesi
- Tez No: 956576
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NAZIM TAŞKIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Yönetim Bilişim Sistemleri, Management Information Systems
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
Bu tez, yazılım geliştirme ekiplerinde, Yapay Zekanın, özellikle Büyük Dil Modellerinin (BDM), benimsenmesini etkileyen faktörleri araştırmaktadır. Mevcut teknoloji benimseme literatürü incelenmiş ve Teknolojinin Kabulü ve Kullanımı için Birleştirilmiş Teori (UTAUT) ile Koruma Motivasyonu Teorisi'ne (PMT) dayanan özgün bir benimseme modeli önerilmiştir. Bu model, BDM kullanımına ilişkin fayda ve risk algılarını birlikte ele alarak benimseme faktörlerini açıklamayı amaçlamaktadır. Model, 151 katılımcıdan toplanan anket verileriyle test edilmiş ve Kısmi En Küçük Kareler Yapısal Eşitlik Modellemesi (PLS-SEM) yöntemi ile analiz edilmiştir. Kuramsal açıdan bakıldığında, bu çalışma mevcut teknoloji benimseme literatürüne PMT entegrasyonu ile katkı sağlamakta; BDM benimsenmesine risk algısını sistematik biçimde dahil eden bir yaklaşım sunmaktadır. Bulgular, benimseme kararlarının büyük ölçüde fayda odaklı olduğunu göstermektedir; performans beklentisi, çaba beklentisi ve görev verimliliği benimseme niyeti üzerinde pozitif etki yaratmıştır. Buna karşın, PMT yapıları benimseme niyeti üzerinde doğrudan bir etki göstermemiştir; bu da, yazılım profesyonelleri arasında Büyük Dil Modeli benimsenmesinde risk algılarının henüz belirleyici bir rol oynamadığını ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis investigates the factors affecting the adoption of Artificial Intelligence, with focus on Large Language Models (LLMs), among software professionals. Previous technology adoption literature is examined, and a novel adoption model is suggested based on Unified Theory of Acceptance and Use of Technology (UTAUT) and Protection Motivation Theory (PMT). The model aimed to explain the adoption factors by considering both benefit and risk perceptions associated with LLMs use. The model is tested using survey data collected from 151 respondents and examined using Partial Least Squares Structural Equation Modelling (PLS-SEM). From a theoretical perspective, this study contributes to existing technology adoption literature by extending with PMT integration, offering a systematic approach to incorporate risk perception into LLM adoption. The results reveal that adoption decisions are predominantly benefit-driven, as performance expectancy, effort expectancy, and task efficiency positively influence adoption intention. On the other hand, PMT constructs did not exhibit a direct effect on adoption intention, suggesting that risk perceptions do not yet play a decisive role in Large Language Model adoption among software professionals.