Üniversite öğrencilerinde beslenme durumunun yeme farkındalığı ve dürtüsellikle ilişkisi
The relationship of nutritional status with mindful eating and impulsivity among university student
  1. Tez No: 956577
  2. Yazar: CANSU ERDAL GÜNAYDIN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÇİĞDEM YILDIRIM MAVİŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Yeme farkındalığı, bedenin fiziksel ihtiyaçlarını ve bunlarla ilişkili olarak hazzı tatmin etme amacıyla bilinçli bir şekilde beslenmeyi ifade eder . Yeme farkındalığı dürtüsel seçimleri azaltma ve sağlıklı gıda seçimlerini teşvik etme potansiyeline sahiptir. Dürtüsellik, bireylerin düşünmeden ve plan yapmadan hareket etme eğilimidir ve sağlıksız yiyecek tercihleri ile ilişkilendirilir. Bu noktadan yola çıkarak mevcut çalışma üniversite öğrencilerinde beslenme durumunun yeme farkındalığı ve dürtüsellikle ilişkisini incelemek amacıyla planlanmıştır. Çalışma 18-25 yaş arası yaş ortalamaları 20,51±1,65 yıl, beden kütle indeksi ortalaması 23,56±4,58 kg/m² olan gönüllü 401 lisans öğrencileriyle ile yürütülmüştür. Araştırma verileri yüz yüze görüşme yöntemi ile elde edilmiştir. Çalışmada veri toplama aracı olarak araştırmacılar tarafından bireylere“Demografik Bilgiler Anket Formu”,“Sağlık ve Beslenme Alışkanlıkları Anket Formu”,“Besin Tüketim Kaydı”,“Barratt Dürtüsellik Ölçeği (BDÖ-11)'' ve ''Dört Faktörlü Yeme Farkındalığı Ölçeği (4-YFÖ)”uygulanmıştır. Toplanan veriler 'IBM SPSS Statistics 27' ve BEBİS 8.1. (Beslenme Bilgi Sistemi) ile değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Mindful eating refers to consciously eating with the aim of satisfying the body's physical needs and associated pleasures, and it has the potential to reduce impulsive choices and promote healthy food selections. Impulsivity is the tendency of individuals to act without thinking or planning and is associated with unhealthy food preferences. Based on this, the current study was designed to examine the relationship between nutritional status, mindful eating, and impulsivity among university students.The study was conducted with 401 voluntary undergraduate students aged between 18-25 years, with an average age of 20.51±1.65 years and an average body mass index of 23.56±4.58 kg/m². Data were collected through face-to-face interviews.