Çocuk yoğun bakım ünitesinde tedavi alan hastalarda Kidney Injury Molecule-1'in (KIM-1) erken böbrek hasarını tespit etmedeki değeri
The value of Kidney Injury Molecule-1-1 (KIM-1) to detect early kidney damage in children who are receiving treatment in pediatric intensivve care unit
  1. Tez No: 956582
  2. Yazar: EZGİ YILIK KÖMÜR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH YAZAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 183
Özet
Akut böbrek hasarı, daha önceden akut böbrek yetmezliği olarak da isimlendirilen böbrek fonksiyonlarının ani bir şekilde kaybını tanımlayan klinik tablodur. Fonksiyon kaybının süresinin yedi gün veya daha kısa olması durumunda akut böbrek hasarı olarak adlandırılır. Erişkinlere göre çocuk hastalarda akut böbrek hasarı insidansı daha düşük olsa da, son yıllarda tanı olanaklarının artmasıyla birlikte insidansın yükselme eğiliminde olduğu bilinmektedir. Özellikle yoğun bakım ünitesine yatışlar; çoklu organ yetmezliği açısından önemli bir risk faktörüdür. Akut böbrek hasarında erken tanı ve müdahale için çeşitli skorlama sistemleri ve evreleme yöntemleri geliştirilmiştir. ABH tanısı için klasik belirteçler olan kan üre azotu, serum kreatinin, glomerül filtrasyon hızı, idrar çıkışı takibine ek olarak son yıllarda yeni biyobelirteçler üzerinde de çalışmalar yapılmaya başlanmıştır. Kidney Injury Molecule-1 bu biyobelirteçlerden biridir. En çok proksimal tübül hücrelerinde eksprese olduğu bilinen bu transmembran glikoprotein, hipoksi, toksisite ve inflamasyon gibi durumlarda tübül lümenine salınarak serumda ve idrarda tespit edilebilir hale gelmektedir Bu çalışma Mayıs 2024 ile Haziran 2024 tarihleri arasında Necmettin Erbakan Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Yoğun Bakım Ünitesi'nde yatan 0-18 yaş aralığında 43 hasta ve Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Polikliniği'ne başvuran herhangi bir şikayeti veya hastalığı bulunmayan 44 sağlıklı çocuk dahil edilerek prospektif olarak yürütülmüştür. Hasta grubundan birinci ve yedinci günlerde, kontrol grubundan ise başvuru anında alınan idrar örneklerinde ELISA yöntem kullanılarlak Kidney Injury Molecule-1 düzeyleri ölçülmüş ve spot idrar kreatinin düzeyine oranlanarak standardizasyon sağlanmıştır. Böbrek fonksiyonları, serum kreatinin, kan üre azotu ve Schwartz yöntemi ile hesaplanan glomerüler filtrasyon hızı ile takip edilmiştir. İdrar Kidney Injury Molecule-1/kreatinin oranının hastalığı öngörmedeki tanısal performansı, Receiver Operating Characteristics eğrisi analizi ile değerlendirilmiştir. Receiver Operating Characteristics eğrisi altında kalan alan; Area Under Curve hesaplanarak modelin ayrım gücü belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Acute kidney injury, previously termed acute renal failure, is defined as a clinical condition characterized by a sudden loss of kidney function. It is referred to as acute kidney injury when the functional loss occurs within seven days. Although the incidence of acute kidney injury is lower in pediatric patients compared to adults, it is known to be increasing in recent years due to improved diagnostic capabilities. Pediatric intensive care unit admissions are major risk factors for multi-organ failure, and various staging and risk scoring systems have been developed for early diagnosis and intervention in acute kidney injury. In addition to traditional markers such as blood urea nitrogen, serum creatinine, glomerular filtration rate, and urine output, new biomarkers have begun to be studied. These biomarkers offer the potential to detect subclinical acute kidney injury, enabling early intervention and thereby reducing morbidity and mortality. Kidney Injury Molecule-1 is one of these biomarkers. It is a transmembrane glycoprotein predominantly expressed in proximal tubular cells, which is released into the tubular lumen during conditions such as hypoxia, toxicity, and inflammation, becoming detectable in serum and urine. This prospective study was conducted between May 2024 and June 2024, and included 43 patients aged 0–18 years who were admitted to the Pediatric intensive care unit of Necmettin Erbakan University Medical Faculty, and 44 healthy controls. Urine samples were collected from patients on the first and seventh days of hospitalization, and from the control group at admission. Kidney Injury Molecule-1 levels were measured using the ELISA method and standardized by correcting for urinary creatinine. Kidney functions were monitored using serum creatinine, blood urea nitrogen, and glomerular filtration rate calculated by the Schwartz formula. The diagnostic performance of urinary KIM-1/creatinine ratio for predicting disease was evaluated via Receiver Operating Characteristic analysis, and the area under the curve was calculated to determine model discrimination.