Exhibiting 'Turkishness' at a time of flux in Turkey: An ethnography of the state
Türkiye'de bir değişim zamanında 'Türklüğün' sergilenmesi: Bir devlet etnografisi
  1. Tez No: 956583
  2. Yazar: CANAN NEŞE KINIKOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. MICHAEL ROSIE
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: The University of Edinburgh
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 345
Özet
Bu tez, son on yılda Türkiye'deki farklı devlet müzelerinde“Türklük”ün sergilenmesine ilişkin süreçleri incelemektedir. Çalışma şu soruyu sormaktadır:“Türklük”ün seküler-Cumhuriyet ve İslamî-Osmanlı geçmişleri Türkiye'de bir değişim döneminde Atatürk'ün mozolesi olan Anıtkabir ve imparatorluk sarayı Topkapı Sarayı Müzesi'nde nasıl hatırlanmakta, unutulmakta ve müzakere edilmektedir? Türk Silahlı Kuvvetleri'nin sorumluluğunda bulunan ve sıklıkla sekülerizmle ilişkilendirilen Anıtkabir ile Kültür ve Turizm Bakanlığı'na bağlı Topkapı Sarayı Müzesi, sadece pedagojik mekanlar olmanın ötesine geçmekte ve birbiriyle yarışan geçmişleri sergilemektedir. Çeşitli kurumsal yapılarla donatılmış devlet kurumları olarak,“Türklük”ün sıklıkla Batı-modern-seküler ile Doğu-İslam biçiminde kutuplaştırılan ikiliklerini görünür kılmaktadırlar. Bu araştırma, söz konusu kurumların etnografik bir çalışması aracılığıyla bu geçmişlerin sergilenmesindeki müzakere süreçlerini izlemektedir. Çalışmanın odağı iki yönlüdür: İlk olarak, her iki müzede gözlemlenen farklı bürokratik uygulamaların nasıl birer işlevi olduğunu incelenmektedir. İkinci olarak, bu süreçlerin ortaya çıkardığı“Türklük”temsilleri ele alınmaktadır. İslami-Osmanlı ve seküler-Cumhuriyet tarihlere ilişkin gelenekler ve millî günler, sergileme bürokrasisinin ötesine geçen müze etkinlikleri aracılığıyla yeniden üretilmekte ve dönüştürülmektedir. Bununla birlikte, her iki müzedeki resmî ve gayriresmî sergileme süreçleri,“Türklük”e dair ikiliklerin tartışılarak ele alındığını ve sorgulandığını göstermektedir. Topkapı Sarayı Müzesi'nde imparatorluk yaşamının modernleşmiş bir görüntüsü sunulmakta; Anıtkabir'de ise Atatürk'ün figürü eşzamanlı olarak yeniden kutsallaştırılmakta ve insani yönleriyle aktarılmaktadır. Dolayısıyla bu çalışma,“Türklük”e ilişkin ikiliklerin uzlaşmaz olmadığını; aksine, müze bürokrasilerinin gündelik pratikleri içinde tersine çevrilmekte, müzakere edilmekte ve dönüştürülmekte olduğunu ileri sürmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis investigates the contested processes of displaying“Turkishness”in competing state museums in Turkey over the last decade. It poses the question: how are the secular Republican and Islamic Ottoman pasts of“Turkishness”remembered, forgotten, and negotiated in Anıtkabir, Atatürk's mausoleum, and the Topkapı Palace Museum, the imperial house, at a time of flux in Turkey? Anıtkabir, under the command of the Turkish Armed Forces and often associated with secularism, and Topkapı Palace, linked to the Ministry of Culture and Tourism, are more than pedagogical warehouses of the state, displaying the contending pasts. They are state institutions endowed with diverse resources in exhibiting binaries of“Turkishness”polarized as West-modern-secular and East-Islam. Through an ethnography of these agencies, the research traces negotiation processes in exhibiting the competing pasts. The study's focus is twofold: first, it explores how different bureaucratic practices in both museums act as power mechanisms. Second, it looks at the ensuing representations of“Turkishness.”Competing traditions and national days pertaining to Islamic Ottoman and secular Republican histories are re-invented through museum events that fall beyond the bureaucracy of exhibition-making. However, formal and informal exhibition making processes in both museums reveal that binaries of“Turkishness”are deliberated and challenged. In Topkapı Palace Museum, a Westernised-modernised image of imperial life is portrayed, while Anıtkabir simultaneously re-sacralises and humanises Atatürk. Therefore, this study argues that binaries of“Turkishness”are not irreconcilable; rather, they are reversed, negotiated, and transformed in everyday practices of these museum bureaucracies.