Düşük ejeksiyon fraksiyonlu kalp yetersizliğinde galektin-3 ve nt-probnp'ninkarşılaştırılması
Comparison of galectin-3 and nt-probnp in heart failure with low ejection fraction
- Tez No: 956584
- Danışmanlar: UZMAN NAMIK YİĞİT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İç Hastalıkları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Amaç: Kardiyak fibroz kardiyak remodelingde patolojik bir durumdur ve kalp hastalıkları ile ilişkilidir. Bu çalışmanın amacı galaktin- 3'ün kalp yetmezliği (KY) olan hastalarda N-terminal pro B tipi natriüretik peptid (NT-pro-BNP) düzeyleri ile ilişkisini araştırmaktır. Yöntemler: Çalışmaya KY tanısı olan toplam 50 hasta (hasta grubu) ve ejeksiyon fraksiyonu normal olan 30 birey (kontrol grubu) dahil edildi. Tüm bireylerde serum galektin‐3 ve plazma NT-pro-BNP düzeyleri ölçüldü. Bireylerin demografik ve klinik özellikleri kaydedildi. Galaktin-3 ve NT-pro-BNP düzeyleri gruplar arasında karşılaştırıldı.
Özet (Çeviri)
Aim: Cardiac fibrosis, a pathological phenomenon in cardiac remodeling, is associated with heart diseases. The aim of this study was to investigate the relationship of Galectin-3 with N-terminal pro B-type natriuretic peptide (NT-pro-BNP) levels in patients with heart failure (HF). Methods: A total of 50 patients with HF (patient group) and 30 subjects with normal ejection fractions (control group) were enrolled in this study. Serum galectin-3 levels and plasma NT-pro-BNP were measured in all subjects. Demographic and clinical characteristics of the patients were recorded. The Galectin-3 and NT-pro-BNP levels were compared between the groups.