İnvaziv meme karsinomu olgularının cerbb2 skorunun farklı antikorlarla incelenmesi ve sonuçlarının karşılaştırılması
Evaluation of cerbb2 scores of invasive breast carcinoma cases with different antibodies and comparison of results
- Tez No: 956611
- Danışmanlar: PROF. FATMA NİLGÜN KAPUCUOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Patoloji, Pathology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Koç Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Patoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
DESTINY-Breast04 faz 3 çalışması ile HER2-low meme kanseri olgularına HER2-spesifik tedavinin uygulanması gündeme gelmiş, bu popülasyonun belirlenmesinde patolojik inceleme önem kazanmıştır. HER2 skoru belirlenmesinde gözlemciler arası ve farklı antikorlar arası uyum merak konusudur. Bu çalışmada 116 adet invaziv meme kanseri olgusundan oluşan bir kohort oluşturulmuş, tüm olgular Dako A0485 ve Ventana Pathway 4B5 ile boyanmıştır. Beş bağımsız gözlemci tarafından inceleme gerçekleşmiş, sonuçlar in situ hibridizasyon sonuçları ile beraber değerlendirilmiştir. Gözlemciler arası uyum (Kappa) Ventana 4B5 için 0,62, Dako A0485 için 0,63 saptanmıştır. Uyum skor 3+ ve skor 0 olgularda daha yüksektir. Kitler birbiri ile kıyaslandığında 74 olgu Ventana 4B5 ve Dako A0485 ile aynı sonucu alırken, 37 olguya Dako A0485'te, 5 olguya ise Ventana 4B5'te diğer kitten yüksek skor addedilmiştir. Çalışma, patologların İHK skor 3+ olguları tanımada başarılı olduğunu (Kappa: 0,76-Ventana / 0,78-Dako), ancak skor 1+ ve 2+ (Kappa: 0,59-Ventana / 0,60-Dako) olguları ayırt etmede daha düşük uyuma sahip olduğunu göstermiştir. Benzer şekilde, bu çalışma sonucunda olguların bir İHK kitinde diğerinden daha yüksek veya düşük skor sergileyebileceği kanıtlanmıştır. Sonuç olarak, patologların HER2 İHK konusunda farkındalık geliştirmeleri, laboratuvarda kullanılan kite aşina olmaları ve her olguya HER2-low bağlamında dikkatle yaklaşmaları önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Adopting a HER2-specific treatment approach for HER2-low breast cancer has been suggested after DESTINY-Breast04 (phase 3) trials. Hence, accurate pathologic evaluation gained higher importance, making interobserver agreement and interassay agreement questionable in this regard. To evaluate these, a cohort of 116 invasive breast cancer cases were stained with Dako A0485 and Ventana Pathway 4B5. Cases were evaluated by 5 observers independently and results were compared, together with in situ hybridization findings. Interobserver agreement (Kappa) for Ventana 4B5 and Dako A0485 were 0.62 and 0.63, respectively. Agreement was more prominent for IHC 3+ cases, followed by IHC 0 cases. Comparing the assays with one another, 74 cases had the same score in Ventana 4B5 and Dako A0485, while 37 and 5 cases had higher scores in Dako A0485 and Ventana 4B5, respectively. The results of the study demonstrate that pathologists are relatively unanimous on distinguishing 3+ cases (Kappa: 0.76-Ventana / 0.78-Dako), but have less consistency in 1+ or 2+ cases (Kappa: 0.59-Ventana / 0.60-Dako). It also illustrates that the same sample can obtain different HER2 IHC scores when different assays are used. Therefore, it is suggested for pathologists to recognize the pitfalls in HER2 IHC, be aware of the assay that is being used in their laboratory and hence evaluate the results in the accurate context.