TBDY 2018 ve Eurocode 8 deprem yönetmeliklerinin betonarme bir yapı üzerindeki farklılıkları ve yaklaşımlarının karşılaştırmalı analizi
Comparative analysis of differences and approaches between TBDY 2018 and Eurocode 8 earthquake regulations on a reinforced concrete structure
  1. Tez No: 956613
  2. Yazar: ABDIRAHMAN ABDILLAHI AHMED
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZTÜRK HAMİT, DR. TİMUÇİN ALP ASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Deprem Mühendisliği, Earthquake Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Günümüzün gelişmiş dünyasında büyük metropoller hızla genişlemekte ve gökdelenler, hızlı büyüyen ağaçlar gibi yükselmektedir. Büyük yüksekliklere sahip, mühendislik açısından yenilikçi ve konforlu tasarımlarla inşa edilen bu yapılar, aynı zamanda depremler gibi doğal afetlere dayanacak şekilde tasarlanmaktadır ve her metropolün merkezinde önemli bir yer almaktadır. Bu tür yapıların güvenliğini ve dayanıklılığını sağlamak için ülkeler, insan ve maddi kayıpları minimuma indirmeyi amaçlayan inşaat standartlarını benimsemektedir. İnşaat sektörü, doğal afetlere karşı koymak için modern teknolojilerle sürekli olarak gelişmektedir. Japonya, Amerika Birleşik Devletleri, Avrupa Birliği, Kanada ve Yeni Zelanda gibi çok gelişmiş ülkeler kendi inşaat standartlarını kullanmaktadır. Türkiye de bu alanda gelişmiş bir ülke olarak, jeolojik konumu gereği uzun yıllardır kendi inşaat standartlarını oluşturmuş ve uygulamaktadır. Türkiye'deki ilk inşaat standartlarının ortaya çıkışından bu yana, bu standartlar birçok kez geliştirilmiş, güçlendirilmiş ve değiştirilmiştir. Bu doğrultuda günümüzde Türkiye, 1 Ocak 2019'dan itibaren kabul edilen TBDY 2018 standartlarını kullanmaktadır. Bu çalışmada kapsamında, Türk TBDY 2018 standardı ile Avrupa'nın Eurocode 8 standardını karşılaştıracağız. Çalışmamız, bu iki standardın benzerliklerini ve farklılıklarını anlamayı hedeflemekte olup, çok katlı bir betonarme bina örneği üzerinden gerçekleştirilecektir
Özet (Çeviri)
In today's developed world, large metropolises are rapidly expanding, and skyscrapers, like fast-growing trees, are rising. These structures, built with innovative engineering and comfortable designs for great heights, are also designed to withstand natural disasters such as earthquakes and occupy significant places in the center of every metropolis. To ensure the safety and durability of such structures, countries adopt construction standards aimed at minimizing human and material losses. The construction industry is continuously evolving with modern technologies to counter natural obstacles. Highly developed countries such as Japan, the United States, the European Union, Canada, and New Zealand use their own construction standards. Turkey, as a developed country, has been establishing and implementing its own construction standards for many years due to its geological position. Since the emergence of Turkey's first construction standards, these standards have been updated, strengthened, and changed multiple times. Today, Turkey uses the TBDY 2018 standards, which were adopted on January 1, 2019. In this study, we will compare the Turkish TBDY 2018 standard with Europe's Eurocode 8 standard. Our work aims to understand the similarities and differences between these two standards and will be carried out using a multi-story reinforced concrete building as an example