Zenginleştirilmiş daraltan ve genişlemeyen dönüşümlerin sabit nokta yaklaşımları
Fixed point approaches of enriched contraction and nonexpansive mappings
  1. Tez No: 956614
  2. Yazar: ÜMMÜGÜLSÜM GÜNAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu tez çalışmasında, öncelikle Banach uzaylarında zenginleştirilmiş daraltan ve zenginleştirilmiş genişlemeyen dönüşüm sınıfları tanıtılmış ve ardından bu sınıflardaki dönüşümler için sabit noktanın varlığı ve yaklaşımı incelenmiştir. 2024 yılında Ullah vd tarafından yapılan çalışmada üç adım TH iterasyonunun örnek bazında olmak üzere sabit noktaya en hızlı yakınsayan iterasyon olduğu gösterilmiştir. Bu çalışmanın son kısmında Klasik (3) Picard-Mann Hibrit iterasyonu, (42) deki yazılarak Modifiye Picard-Mann Hibrit iterasyonu (MPMH) elde edildi. Aynı örnek kullanılarak yapılan iterasyon karşılaştırmasında (42) MPMH iterasyonunun, (6) TH iterasyonuna göre daha hızlı olduğu sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the classes of enriched contractive and enriched nonexpansive mappings in Banach spaces are first introduced, and then the existence and approximation of fixed points for mappings in these classes are studied. In a study conducted by Ullah et al. in 2024, it was shown—based on examples—that the three-step TH iteration is the fastest converging iteration to the fixed point. In the final part of this study, the classical Picard-Mann hybrid iteration (3) was modified by the formulation given in (42) to obtain the Modified Picard-Mann Hybrid (MPMH) iteration. In the comparison of iterations using the same example, it was concluded that the MPMH iteration (42) converges faster than the TH iteration (6).