Çanakkale Boğazı'ndan izole edilen bakteri izolatlarının ağır metal biyoremidiasyonunda kullanım potansiyellerinin araştırılması
Investigation of use potentials in heavy metal bioremediation of bacterial isolates isolated from the strait of Çanakkale
  1. Tez No: 964202
  2. Yazar: BELGİN KILIÇ ÇETİNKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MİNE ÇARDAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Disiplinlerarası Doğal Kaynaklar Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu araştırma, Çanakkale Boğazı'ndan izole edilen bakteri izolatlarının ağır metal biyoremediasyon potansiyellerinin incelenmesi amacıyla gerçekleştirilmiştir. Çanakkale Boğazı, yoğun deniz trafiği ve çevresel baskılar nedeniyle yüksek miktarda ağır metal kirliliğine maruz kalan önemli bir su yolu olarak dikkat çekmektedir. Bu çalışmada, bölgeden elde edilen yüzey suyu örneklerinden izole edilen bakterilerin ağır metal dirençlilik düzeyleri belirlenmiş ve biyoremediasyon kapasiteleri değerlendirilmiştir. Araştırmanın ilk aşamasında, Çanakkale Boğazı'nın Marmara Denizi girişi ve çıkışı ile boğazın orta noktasından 0-30 cm derinlikte 156 yüzey suyu örneği toplanmıştır. Bu örneklerden izole edilen bakteriler, toplam heterotrofik aerobik bakteri (HAB) düzeylerinin belirlenmesi amacıyla VITEK 2 Compact 30 cihazı kullanılarak analiz edilmiştir. İndikatör bakteri tayini ve ağır metal dirençlilik testleri yapılarak, izolatların gümüş (Ag), kadmiyum (Cd), kobalt (Co), bakır (Cu), nikel (Ni), çinko (Zn), demir (Fe), krom (Cr) ve kurşun (Pb) gibi ağır metallere karşı dirençlilik profilleri ortaya konmuştur. Bulgular, ağır metal dirençliliği açısından en yüksek oranların Bacillus cereus (%25,96) ve B. thuringiensis (%10,62) türlerinde gözlemlendiğini göstermiştir. Bu bakteriler, özellikle ağır metal kirliliği bulunan çevresel ortamlarda önemli biyoremediasyon potansiyeline sahip mikroorganizma grupları olarak değerlendirilmektedir. Verilerin istatistiksel analizi SPSS programı ile yapılmış ve bakterilerin ağır metal tolerans düzeyleri istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur. Araştırmanın sonuçları, Bacillus türlerinin ağır metallerin biyoremediasyonunda önemli rol oynayabileceğini ve bu mikroorganizmaların çevresel kirlilik kontrolü amacıyla kullanılabileceğini ortaya koymuştur. Ayrıca, Çanakkale Boğazı'nın çevresel sürdürülebilirliği açısından bu tür mikroorganizmaların kullanımı potansiyel bir çözüm olarak değerlendirilmektedir. Araştırma sonuçları, II. Uluslararası Küresel İklim Değişikliği Kongresi'nde sunulmuş ve literatürdeki mevcut çalışmalarla kıyaslandığında özgün katkılar sağlamıştır. Bu çalışmanın bulguları, ağır metal kirliliği ile mücadelede biyoremediasyon potansiyeline sahip yerel mikroorganizmaların daha kapsamlı bir şekilde araştırılması gerektiğini vurgulamaktadır. Özellikle Bacillus türlerinin ağır metal biyoremediasyonu konusundaki uygulamaları genişletilmeli ve bu mikroorganizmaların çevresel uygulamalarda kullanımına yönelik protokoller geliştirilmelidir. Gökçeada çevresindeki ağır metal kirliliği göz önüne alındığında, elde edilen sonuçların yerel çevre yönetim politikalarına katkı sağlayacağı öngörülmektedir.
Özet (Çeviri)
This research was carried out to investigate the heavy metal bioremediation potential of bacterial isolates isolated from the Çanakkale Strait. The Çanakkale Strait attracts attention as an important waterway exposed to high amounts of heavy metal pollution due to intense maritime traffic and environmental pressures. In this study, the heavy metal resistance levels of bacteria isolated from surface water samples obtained from the region were determined and their bioremediation capacities were evaluated. In the first phase of the study, 156 surface water samples were collected from the entrance and exit of the Dardanelles Strait to the Marmara Sea and from the midpoint of the strait at a depth of 0-30 cm. Bacteria isolated from these samples were analyzed using the VITEK 2 Compact 30 device to determine total heterotrophic aerobic bacteria (HAB) levels. By performing indicator bacteria determination and heavy metal resistance tests, the resistance profiles of the isolates to heavy metals such as silver (Ag), cadmium (Cd), cobalt (Co), copper (Cu), nickel (Ni), zinc (Zn), iron (Fe), chromium (Cr) and lead (Pb) were revealed. The findings showed that the highest rates of heavy metal resistance were observed in Bacillus cereus (25.96%) and B. thuringiensis (10.62%) species. These bacteria are considered as microorganism groups with significant bioremediation potential, especially in environmental environments with heavy metal pollution. Statistical analysis of the data was performed with the SPSS program and the heavy metal tolerance levels of the bacteria were found to be statistically significant. The results of the study revealed that Bacillus species can play an important role in the bioremediation of heavy metals and that these microorganisms can be used for environmental pollution control. In addition, the use of such microorganisms is considered a potential solution for the environmental sustainability of the Dardanelles. The results of the study were presented at the 2nd International Congress on Global Climate Change and made original contributions when compared to existing studies in the literature. The findings of this study emphasize that local microorganisms with bioremediation potential in combating heavy metal pollution should be investigated more comprehensively. In particular, the applications of Bacillus species in heavy metal bioremediation should be expanded and protocols should be developed for the use of these microorganisms in environmental applications. Considering the heavy metal pollution around Gökçeada, it is anticipated that the obtained results will contribute to local environmental management policies.