Strategic intentions, design decisions and spatial experience in museum lighting: The case of bomontiada Ara Guler Museum
Müze aydınlatmasında stratejik niyetler, tasarım kararları ve mekansal deneyim: Bomontiada Ara Güler müzesi örneği
- Tez No: 956656
- Danışmanlar: PROF. DR. SEZİN TANRIÖVER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 153
Özet
Endüstriyel miras, kültürel mirasın bir bileşenidir. Endüstriyel miras yapıları geçmişin temel göstergeleridir. Bir endüstriyel yapıda mevcut karakterini ve mimari kimliğini koruyarak mümkün olan en iyi dönüşümü sağlama süreci yeniden kullanım olarak bilinir. Tez, yeniden kullanılan endüstriyel miras yapılarında mimari aydınlatma tasarımının önemini ve temel yöntemlerini ortaya koymaktadır. İstanbul Bomontiada'da bulunan Ara Güler Müzesi, yeniden kullanılan bir endüstriyel yapıya örnek olarak görüldüğü için tezin vaka çalışması olarak seçilmiştir. Araştırma, hem mimari tasarım hem de aydınlatma tasarımı analizi, müze yönetimi ve aydınlatma tasarımcısıyla yapılan röportajlar ve müze ziyaretçilerine yönelik bir anketi içererek müze aydınlatmasında stratejik niyetler, tasarım performansı ve mekansal deneyim analizi sağlamaktadır. Çalışmanın sonucunda, yönetim, tasarımcı ve ziyaretçileriden elde edilen verilere dayanarak, müzede uygulanan aydınlatma tasarımının sentezi ve üç farklı paydaşın müze aydınlatmasındaki ilişkilerinin rolü sunulmuştur. Bu tezin, yeniden işlevlendirilen endüstriyel yapılarda aydınlatma stratejilerinin analizine bir perspektif sunarak, müze aydınlatma tasarımının önemine dair farkındalık oluşturması ve bu alanda gelecekteki çalışmalara ışık tutması umulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Industrial heritage is a component of cultural heritage. Industrial heritage structures are the basic indicators of the past. The process of providing the best possible transformation in an industrial structure while preserving its existing character and architectural identity is known as reuse. The thesis reveals the importance of and basic methods of architectural lighting design in reused industrial heritage structures. Ara Güler Museum located in Bomontiada, Istanbul was selected as the case study of the thesis because it is seen as an example of a reused industrial structure. The research includes both architectural design and lighting design analysis, interviews with the museum management and lighting designer, and a survey of museum visitors, providing strategic intentions, design performance, and spatial experience analysis in museum lighting. As a result of the study, a synthesis of the lighting design applied in the museum and the role of the relationships of three different stakeholders in museum lighting is presented based on the data obtained from the management, designer, and visitors. It is hoped that this thesis will provide a perspective on the analysis of lighting strategies in reused industrial structures, raise awareness about the importance of museum lighting design, and shed light on future studies in this field.