Forgiveness in intimate partner violence: Love, self-making and justice
Yakın partner şiddetinde affetme: Aşk, kendilik inşası ve adalet
  1. Tez No: 956657
  2. Yazar: SONER CEM GÜR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ASLI İKİZOĞLU ERENSÜ, DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞECAN TERZİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Sabancı Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kültürel Çalışmalar Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kültürel Çalışmalar Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
Bu tez, Türkiye'de evlilik dışı ve maddi olarak bağımsız ilişkiler yaşayan kadınların ve LGBTQ+ların maruz kaldıkları yakın partner şiddeti deneyimlerini incelemektedir. Şiddetin yaygın olmasına rağmen genellikle evlilik bağlamında ele alındığı bir bağlamda, bu çalışma kurumsal tanınmanın dışında kalan hikâyelere odaklanmaktadır. Katılımcılar, şiddeti çoğu zaman aşk ve mahremiyetle iç içe tariflemekte; affetme ile katlanma arasındaki sınırların bulanıklaştığını göstermektedir. Affetme, etik bir çözümden çok, kültürel söylemler ve ilişkide kalma baskılarıyla şekillenen ikircikli bir pratik olarak ortaya çıkmaktadır. Analiz, mağdurların aşkın duygusal grameriyle nasıl başa çıktıklarını izler: acının nasıl romantikleştirildiğini,“biricik”fantezisinin nasıl sürdüğünü ve aşkın nasıl bir emek ya da toplumsal yatırım haline geldiğini. Katılımcıların stigma, utanç ve çelişkili beklentilerle nasıl mücadele ettikleri ve bu süreçte özneliklerini yeniden kurdukları da ortaya konmaktadır. Kurumsal ve toplumsal sorumluluğun şiddetin nasıl deneyimlendiğini ve adaletin kurumsal yapılar dışında nasıl tahayyül edildiğini belirlemede merkezi bir rol oynadığı görülmektedir. Tez, partner şiddetinin duygusal, ilişkisel ve anlatısal boyutlarına odaklanarak katlanma, affetme ve adalet üzerine feminist tartışmalara katkı sunmaktadır. Katılımcıların zararla yaşamayı, tüm bunlara rağmen sevmeyi ve zayıflık ile güçlenme ikiliklerini aşan öznellikler kurmayı nasıl mümkün kıldıklarını gösterir.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the experiences of women and LGBTQ+ individuals in Turkey who have faced intimate partner violence (IPV) in non-marital and financially independent relationships. In a context where IPV is widespread yet often studied within marriage, it highlights narratives that remain outside institutional recognition. Participants describe violence as deeply entangled with love and intimacy, where the boundaries between forgiveness and endurance are often blurred. Forgiveness appears less as a moral resolution than as an ambivalent practice shaped by cultural scripts and the pressures of staying. The analysis traces how survivors negotiate the emotional grammar of love: how pain is romanticized, how fantasies of“the one”persist, and how love becomes both labor and social investment. It further shows how survivors navigate stigma, shame, and contradictory expectations, reshaping their own subjectivities in the process. The role of community and instutional responsibility emerges as central to how violence is endured and how justice is imagined beyond formal institutions. By attending to the emotional, relational, and narrative dimensions of IPV, this study contributes to feminist debates on endurance, forgiveness, and justice. It shows how survivors live with harm, love despite it, and articulate selves that unsettle binary framings of weakness and empowerment.