Türkiye'de sosyal güvenlik ve sağlık sigorta kuruluşları ve Bağ-Kur sağlık sigortası üzerine bir araştırma
  1. Tez No: 37025
  2. Yazar: HASAN OZANTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YILDIZ TÜMERDEM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Sigortacılık, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Public Administration, Insurance, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Finansı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 185
Özet
Türkiye'de işciler, memurlar ve kendi adına bagımsız çalışanlara halen sosyal güvenlik garantisi saglayan üç büyük farklı sosyal sigorta kurumu bulunmaktadır, Bu kuruluşlar; Emekli Sandıgı, Sosyal Sigortalar Kurumu ve Bag-Kur'dur. Her kuruluş, kapsamındaki kişilere kendi kanunları çerçevesınde yaşlılık, ölüm, malüllük ve hastalık gibi riskli durumlara karşı sigorta yardımları yaparken, bu kuruluşlar arasında kavram kargaşası da yaşanmaktadır. Ülkemizde, sağlık hizmetleri bakımından sosyal sigortalar kapsamına girenlerin sayısı 32 milyon olup, toplam nüfus içindeki oranı yüzde 56 iken, henüz nüfusun yüzde 44'ü sağlık sigortası kapsamı dışında bulunmaktadır. Sağlık kapsamında olanlarında, gerek yararlanma koşulları hizmetin niteliği ve standardı ile ilgili ciddi sigortası gerek se sorunlar bulunmaktadır. Sağlık sigortasının işçi, memur ve Bag-Kur üyesi gibi sınırlı bir kesime uygulanması yetersiz ve başarısız bir sigorta örneği olmuştur. Genel, yasal ve zorunlu bir saglık sigortası , sosyal güvenlik zincirinin çok önemli bir halkası olarak ülkemizde de en kısa zamanda uygulanmalıdır. Kendi adına bagımsız çalışanlara; yaşlılık, malüllük ve ölüm gibi uzun vadeli tehlikelere karşı sosyal güvenlik garantisi saglamak üzere kurulan Bag-Kur, son olarak saglık sigortasınıda saglık sigortası yardımı yapılmamaktadır. Bag-Kur 145 saglık sigortasından yararlanabilmek için, yasada öngörülen koşulların gerçekleşmesi gerekmektedir. Bag-Kur'tın bugün içinde bultJndugu ekonomik krizin temel nedeni, kurum kaynaklarının zamanla yetersiz hale gelmiş olmasıdır. Bunun degişik nedenleri bulunmaktadır : Bag-Kur'un iyi yönetilmemesi, siyasi iktidarların devamlı müdahalesi, özerk bir yönetime sahip olamaması, primlerin ödenmesini özendirecek, teşvik edecek ve zorlayacak düzenlemelerin yapılmaması, sigortalı borçlarının aff edi lmes-i ve erken eınekl i 1 ik düzenlemeleri gibi nedenler etkili olmu$tur. Bag-Kur'un, bu eksiklik ve aksaklıkları bir an önce gidermesi ve saglık sigortası yardımlarınında, daha nitelikli ve kapsamlı hale getirilmesi durumunda güvencesi ve saygınlıgı artacaktır. Bu araştırma, Bag-Kur saglık sigortasından yaralananların saglık yardımı alırken karşılaştıkları sorunları, bu sorunların çözümü için sigortalıların aldıkları hizmetlere ilişkin degerlendirmeleri ve önerilerini ortaya koymak amacıyla düzenlenmiştir. Bag-Kur Ankara tl Müdürlügü kapsamında bulunan sigortalılardan; Kuruma saglık yardımı talepleri için gelenlere ve sigortalıların saglık hizmeti almak için başvuruda bulundukları Ankara Hastanesi ile Ankata Trafik Hastanesinde yürütülen bu araştırmanın evrenini, yaklaşık 40 bin sigortalı oluşturmasına ragmen, 157 aktif ve 43 aylık alan olmak üzere, toplam 200 sigortalıya ulaşılabilmiştir. Araştırmada; yukarıda belirtilen konuların ortaya konulabilmesi için araştırmacı tarafından geliştirilen ve uzman kanısı alınarak hazırlanan anket formu kullanılmıştır. Toplanan verilerin değerlendirilmesi için, frekans ve yüzde oranları yapılmıştır. Araştırma sonucunda, elde edilen veriler irdelenerek yorumlanmış ve konuya, öneriler getirilmiştir. kapsamına almıştır. 1992 yılı itibariyle, 2 milyon 200 bin prim ödeyen aktif sigortalısı ve 650 bin aylık alan sigortalısı bulunmaktadır. Bag-Kur Tarım Sigortası kapsamında olanlara henüz
Özet (Çeviri)
In Turkey Pensions Fund CT.C. Emekli Sandı􀂓ı >, Social lnsurances Institution (Sosyal Sigortalar Kurumu ) and Selfemployed Insurance CBag-Kur) grant social security for employees, institution government officials and self-empployed persons. Each depending on its legal system provide insurance benefits for the purpose of old-age, death, invalidity and sickness risks. However, there is a choas among these instutions in respect of their insurance scope. The number of persons covered under social insurances in Turkey is 32 million which its 56 % of total population. However, 44 percent of population is not covered under social insurances. There are serious problems for the_ persons who have health insurance such as benefit conditions, service quality, health care and its standards. The limitation of health insurance scope for certain people such as employee, oficial and self-employed contributors is inefficient end unsuccessful example. General, legal and compulsory health insurance which is as a crucial circle of social security link must be quickly implemented in our country. Self-employed Persons fund CBag-Kur) is established far Self-emloyed persons to provide health insurance in addition to grand old-age> invalidity and death insurance. By 1992 it has 2.200.000 active contributor who pay insurance premium and 650.000 person who take pension. It has not provided health insurance far insured persons who are under agricuture insurance category. The conditions which are written in self-employed persons law must be provided in order to get benefit from health insurance. The initial reason of Bag-Kur economic crisis is that the resources of institution had been reduced by the times. The other reasons of this crisis as follows: The clumsy management of Bag-Kur, the continuous interference of political government, the lack of autonomy and no regulations to encourage and incentive for persons for paying premiums, forgiveness of insurance debt penalties and regulations for the early pensionary are effective reasons of the crisis. If it overcomes these disorders and defeciencies and improve quality, health insurance premiums in way of more extensive the institution will be increased its credibility regardness. and and This research is made to conclude an evaluation and to give suggestions in order to provide solution for problems facing the insured persons while they are getting health care benefits. There are 40.000 insured peo􀁛le registered in Ankara area and those people apply to get health care in Ankara Hospital and Ankara Emergency & Traffic Hospital. Although the scope of this research is extensive to 40.000 insured people we could ask for 2012! people who consist af 157 active insured and 43 pcnsioner. A puestionnaire form which is prepared by researcher with senior assistance used to explain problems which are mentioned above. A proportional calculation wa.s used in order to interprete the collected data. Collected data wa.s examined, interpreted and various suggestions are made at the end of the study.