Ekstrüze arpa ağırlıklı rasyonlara enzim ilavesi ve peletleme işleminin broyler beslemesinde performans ve karkas randımanı üzerine etkileri
Effects of enzyme addition and pelleting process to extruded barley-based diets on broiler performance and carcass yield
  1. Tez No: 95666
  2. Yazar: ŞENAY SARICA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER FARUK ALARSLAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
ÖZET Doktora Tezi EKSTRÜZE ARPA AĞIRLIKLI RASYONLARA ENZİM İLAVESİ VE PELETLEME İŞLEMİNİN BROYLER BESLEMESİNDE PERFORMANS VE KARKAS RANDIMANI ÜZERİNE ETKİLERİ Şenay SARICA Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Zootekni Anabilim Dalı Danışman : Prof. Dr. Ömer Faruk ALARSLAN Bu araştırmada, broyler rasyonlartnda mısır yerine enerji kaynağı olarak değişik işleme yöntemleri (ekstrüzyon ve peletleme) uygulanmış ve enzim ilave edilmiş arpanın kullanılabilirliğinin, besi performansına ve karkas randımanına olan etkileri incelenmiştir. Bu araştırma, 7 grup ve her grup 4 tekerrürlü olarak toplam 224 adet etlik civciv üzerinde yürütülmüştür. Deneme 6 hafta devam etmiştir. Araştırmada, gruplar 0-2., 3-5. haftalarda ve 6. haftada sırasıyla başlatma, büyütme ve bitirme rasyonlarıyla beslenmişlerdir. Gruplara yedirilen rasyonlar şu şekilde hazırlanmıştır: I. Rasyon: mısır-soya küspesi esasmdaki kontrol rasyonu, II. Rasyon: arpa ağırlıklı olarak hazırlanan ince yem formundaki rasyon. III. Rasyon: II. rasyonun peletlenmesi suretiyle elde edilen rasyon, IV. Rasyon: arpa ağırlıklı rasyon % 0.1 enzim ilavesiyle hazırlanan rasyon, V. Rasyon: ekstruze arpa ağırlıklı olarak hazırlanan ince yem formundaki rasyon, VI. Rasyon: ekstruze arpa ağırlıklı rasyona % 0.1 enzim ilavesiyle hazırlanan rasyon, VII. Rasyon: VI. rasyonun peletlenmesi suretiyle elde edilen rasyondur. Deneme sonunda grupların ortalama canlı ağırlıkları 180S.72-2312.80 g, ortalama canlı ağırlık artışları 1764.47-2271.70 g, ortalama yem tüketimleri 3025.80-3870.50 g, ortalama yem değerlendirme sayılan 1.66-1.76, kesim öncesi ortalama canlı ağırlıkları 1865.90-2261.60 g, ortalama sıcak karkas ağırlıkları 1327.90-1659.20 g, ortalama soğuk karkas ağırlıkları 1315.80-1646.30 g, sıcak karkas randımanları % 70.984-73.361, soğuk karkas randımanları % 70.3 13-72.785 arasında gerçekleşmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Ph. D. Thesis EFFECTS OF ENZYME ADDITION AND PELLETING PROCESS TO EXTRUDED BARLEY-BASED DIETS ON BROILER PERFORMANCE AND CARCASS YIELD Şenay SARICA Ankara University Graduate School of Natural and Applied Science Department of Animal Science Supervisor: Prof. Dr. Ömer Faruk ALARSLAN In this research, effects of replacing maize by barley, which is processed by several methods (extrusion and pelleting) and enzyme added, on the fattening performance and carcass yield of broilers were investigated. Total 224 daily broiler chicks used in the experiment were divided into seven groups with each four replicates. The experiment was continued for 6 weeks. In this research, the groups were fed on starting, growing and finishing rations during the 0-2“, 3-5”1 weeks and 6a week, respectively. The rations given to the groups were prepared as follows: 1* ration: The control ration which is corn-soybean oil meal based, 2nd ration: The barley-based ration which is prepared in mash form, 3ri ration: is the ration which is produced by pelleting of the 2°d ration, 4lb ration: is the ration which is prepared by addition of 0.1 % enzyme to the barley-based ration, S01 ration: The extruded barley-based ration which is prepared in mash form, 6th ration: is the ration which is prepared by addition of 0.1 % enzyme to the 5 ration, 701 ration: is the ration which is prepared by pelleting of the ö" ration. At the end of the experiment, the average live weigths of the groups ranged from 1805.72-2312.80 g, average live weight gains 1764.47-2271.70 g, average feed consumptions 3025.80-3870.50 g, average feed efficiencies 1.66-1.76, pre-slaughtering average live weigths 1865.90-2261.60 g, average hot carcass weights 1327.90-1659.20 g, average cold carcass weights 1315.80-1646.30 g, hot carcass yields 70.984-73.361 % and cold carcass yields 70.3 13-72.785 %.