Sulama yatırımlarının üretim deseni ve işletmelerin karlılığı üzerine olası etkileri; Zile ilçesi örneği
Potential effects of irrigation investments on production patterns and profitability of enterprises; the case of Zile district
  1. Tez No: 956679
  2. Yazar: MESUT GÖKAY OKUR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ADNAN ÇİÇEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tarım İşletmeciliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Nüfus artışına bağlı olarak artan gıda talebi ve tarım arazilerinin sınırlı olması, birim alan verimliliğinin artırılmasını zorunlu kılmaktadır. Bu kapsamda, başta sulama olmak üzere tarımsal girdilerin etkin kullanımı üretim kapasitesinin sürdürülebilir biçimde artırılmasında stratejik önem taşımaktadır. Türkiye'de su kaynaklarının büyük kısmı tarımsal sulamada kullanılmakta olup, bu uygulamanın verim üzerindeki etkisi belirgindir. Bu araştırma, Tokat ili Zile ilçesindeki Çekerek Barajı sulama sahasında yer alan tarım işletmelerinin yapısal özellikleri ve yıllık ekonomik faaliyet sonuçları belirlenmiş olup, işletme başarısını etkileyen faktörler analiz edilmiştir. Çalışmada 101 işletmeden anket yoluyla toplanan veriler değerlendirilmiştir. Bulgular, sulu tarıma geçilmesi durumunda bitkisel üretim değerinde %49.25 oranında artış sağlanacağını göstermiştir. İşletme performansı analizinde, genç ve eğitim seviyesi yüksek işletmecilere sahip, kiralık arazi ve büyükbaş hayvan varlığı fazla olan işletmelerin daha başarılı olduğu belirlenmiştir. Üretim deseninde şeker pancarı, mısır ve yonca gibi sulu tarım ürünlerine yönelen işletmelerin performansı daha yüksek bulunmuştur. Regresyon analizi sonuçlarına göre, gelecek yıllarda bölgede şeker pancarı, mısır ve ayçiçeği ekim alanlarının artacağı; bu artış üzerinde arazi büyüklüğü, verimlilik, gelir düzeyi ve işgücü kullanımının etkili olacağı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The increasing food demand due to population growth and the limited availability of agricultural land necessitate an increase in productivity per unit area. In this context, the effective use of agricultural inputs, especially irrigation, is of strategic importance in sustainably increasing production capacity. In Turkey, a large portion of water resources is used for agricultural irrigation, and the impact of this practice on yield is significant. This research determined the structural characteristics and annual economic activity results of agricultural enterprises in the Çekerek Dam irrigation area in the Zile district of Tokat province, and analyzed the factors affecting enterprise success. Data collected through surveys from 101 enterprises were evaluated in the study. Findings showed that transitioning to irrigated agriculture would result in a 49.25% increase in crop production value. In the enterprise performance analysis, it was determined that enterprises with young and highly educated managers, more rented land, and a higher number of cattle were more successful. Enterprises that shifted their production pattern towards irrigated crops such as sugar beet, corn, and alfalfa were found to have higher performance. According to regression analysis results, it was determined that sugar beet, corn, and sunflower cultivation areas would increase in the region in the coming years; and that land size, productivity, income level, and labor use would be influential on this increase.