Parkinson hastalarında kombine dikkat odağı ve eksternal dikkat odağı talimatlarının denge ve yürüyüş üzerine etkisinin incelenmesi
Effects of combined focus of attention and external focus of attention instructions on balance and gait in Parkinson patients
- Tez No: 956686
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ PELİN PİŞİRİCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Çalışmamızın amacı, donma fenomeni olmayan Parkinson hastalarında eksternal dikkat odağı ve kombine dikkat odağı talimatlarının dengeye ve yürüyüşe olan etkilerini araştırmaktır. Çalışmamızın ikinci amacı ise verilen eğitimlerin kinezyofobiye etkisini ve hastaların tedavi memnuniyetlerini incelemektir. Çalışmada donma fenomeni olmayan 30 Parkinson hastası kombine dikkat odağı grubuna (KDO) (n=10), eksternal dikkat odağı grubu (EDO) (n=10), kontrol grubu (KG) (n=10) randomize edildi. Başlangıçta hastalara Berg Denge Ölçeği (BDÖ), Görev Odaklı Zamanlı Yürü Testi (ZKY), Parkinson Hastalığı Anketi (PHA) değerlendirmeleri yapıldı. Ardından hastalar 6 hafta, haftada 3 gün 45 dakika olmak üzere egzersiz programına alındı. Tedavi sonunda son test değerlendirmeleri ve Likert memnuniyet ölçeği yapıldı. Bulgulara göre; EDO grubunda ZKY testi uygulama öncesi ve sonrası verileri arasında istatistiksel olarak anlamlı fark bulunup (p0.8) dengenin iyileştiği gözlenmiştir. KDO grubunda anlamlı bir değişiklik gözlenmemiştir. Sonuçlarımız, EDO talimatlı çalışmalarının yürüme hızını arttırdığını göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of our study was to investigate the effects of external attention focus and combined attention focus instructions on balance and gait in Parkinson's patients without freezing phenomenon. The second aim of our study was to examine the effects of the trainings given on kinesiophobia and the patients' satisfaction with the treatment. In the study, 30 Parkinson's patients without freezing phenomenon were randomized into combined attention focus group (CFO) (n=10), external attention focus group (ECG) (n=10), and control group (CG) (n=10). Initially, the patients were evaluated with Berg Balance Scale (BBS), Task-Focused Timed Walk Test (TFW), and Parkinson's Disease Questionnaire (PDQ). Then, the patients were included in the treatment program for 45 minutes, 3 days a week for 6 weeks. At the end of the treatment, post-test evaluations and Likert satisfaction scale were performed. According to the findings; a statistically significant difference was found between the pre- and post-TFW test data in the EFO group (p0.8). No significant change was observed in the BDI group. Our results showed that EDO instruction studies increased walking speed. Studies with combined attention-focused instructions with Parkinson's patients are needed in the literature.