Kayropraktik tedavilerin KOAHlı hastalarda solunum kapasitesi üzerine etkileri
Effects of chiropractic treatments on respiratory capacity in patients with COPD
- Tez No: 956687
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BERKAY EREN PEHLİVANOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kayropraktik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı (KOAH) tedavisinde semptomları kontrol altına almak, hastalığın ilerlemesini yavaşlatmak ve yaşam kalitesini artırmak hedeflenir. Geleneksel yöntemler (farmakolojik tedavi, pulmoner rehabilitasyon) sınırlı etkiye sahiptir, bu nedenle tamamlayıcı yaklaşımlar ilgi çekmektedir. Kayropraktik tedavi, omurga hizalanması ve sinir sistemi düzenlemesiyle öne çıkan manuel bir yöntemdir. Bu çalışma, KOAH hastalarında kayropraktik tedavinin solunum fonksiyonlarına etkisini incelemeyi amaçlamıştır .Torakal omurga manipülasyonlarının akciğer kapasitesi (FEV1, FVC, PEF) ve nefes darlığı üzerindeki etkileri değerlendirilmiştir. Randomize kontrollü çalışmaya, 18-65 yaşaralığında, eşit cinsiyet dağılımlı 60 KOAH hastası katılmıştır. Deney grubu kayropraktik manipülasyon , kontrol grubu ise pasif mobilizasyon almıştır. Tedavi öncesi ve sonrası spirometri testleri, yaşam kalitesi anketleri ve nefes darlığı ölçümleri yapılmıştır. Sonuçlar, deney grubunda control grubuna gore solunum fonksiyonlarında anlamlı iyileşme göstermiştir . FEV1, FVC, PEF değerleri artmış, nefes darlığı azalmış ve yaşam kalitesi yükselmiştir. Bu, kayropraktik tedavinin torakal hareketliliği ve solunum kaslarını desteklemesiylea çıklanmaktadır. Bulgular, kayropraktik tedavinin KOAH' tatamamlayıcı bir rol oynayabileceğini göstermektedir. Tartışmada, kayropraktik manipülasyonların akciğer kapasitesini artırabileceği belirtilmiş, ancak daha geniş örneklemli ve uzun vadeli çalışmalar önerilmiştir. Kayropraktik, bireysel ihtiyaçlara uyarlanarak multidisipliner tedavilere entegre edilmelidir. Bu çalışma, KOAH yönetiminde tamamlayıcı tıbbın önemini vurgulamakta ve literature katkı sunmaktadır
Özet (Çeviri)
In the treatment of Chronic Obstructive Pulmonary Disease (COPD), the goal is to control symptoms, slow disease progression, and improve the quality of life. Traditionalmethods (pharmacological treatments, pulmonary rehabilitation) have limited effects, which has led to an increasing interest in complementary approaches. Chiropractic treatment is a manual method that focuses on spinal alignment and the regulation of the nervous system.This study aimedto investigate the effects of chiropractic treatment on respiratory functions in COPD patients. The effects of thoracic spine manipulations on lung capacity (FEV1, FVC, PEF) and dyspnea were evaluated. A randomized controlled trial included 60 COPD patients aged 18-65, with an equal gender distribution. The experimental group received chiropractic manipulation, while the control group received passive mobilization. Spirometry tests, quality of life surveys, and dyspnea measurements were conducted before and after treatment.The results showed a significant improvement in respiratory functions in the experimental group compared to the control group. FEV1, FVC, and PEF values increased, dyspnea decreased, and quality of life improved. This was explained by chiropractic treatment's support for thoracic mobility and respiratory muscles. The findings suggest that chiropractic treatment could play a complementary role in COPD management.In the discussion, it was noted that chiropractic manipulationsmight I ncreaselung capacity; however, larger sample size and long-term studies were recommended. Chiropractic should be integrated into multidisciplinary treatments, tailored to individual needs. This study highlights the importance of complementary medicine in COPD management and contributes to the literature.