Pelvik bölge kırıklarında kırığın olduğu bölgeye göre kanama profilinin araştırılması
Investigation of bleeding profile in pelvic fractures according to the fracture site
- Tez No: 956688
- Danışmanlar: PROF. DR. KADİR BAHADIR ALEMDAROĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Amaç: Pelvis kırıkları yüksek ya da düşük enerji ile oluşabilen kırıklardır. Yıllar içinde görülme insidansı artmıştır. Pelvis kırıkları mortalitesi yüksek kırıklardır ve mortalitenin en büyük nedeni hemodinamik instabilitedir. Hemodinamik instabilite kırığın kendisinden, visseral organlardan, vasküler yapılardan ve ek ekstremite, serebral ya da torakal yaralanmalardan oluşan kanama sonucu meydana gelir. Çalışmamızın amacı pelvis kırığı ile kliniğimizde takip edilmiş hastaların kırık lokalizasyonlarını belirlemek, kırıktaki deplasman miktarını ölçmek, hastaların laboratuvar verilerinden ne kadar kan kaybettiğini saptamak ve sonucunda kırık lokalizasyonuna göre kanama risk profili oluşturmaktır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamıza 2016 ile 2024 yılları arasında pelvis kırığı ile hastanemize başvurmuş ve takip edilmiş 364 hasta dahil edilmiştir. Yaş, cinsiyet gibi demografik verilerin yanı sıra kırık lokalizasyonu, kırıktaki deplasman miktarı, eşlik eden yaralanma varlığı, laboratuvar verileri incelenmiş ve değerlendirilmiştir. Pelvis 11 bölgeye ayrılmıştır. Bu bölgeler; sakroilak eklem, posterior duvar, posterior kolon, quadrilateral yüzey, anterior kolon, sakrum korpusu, sakrum foramen hizası, iliak kanar, pubik kol, simfizis pubis ve iskion koldur. Hastaların kırık lokalizasyonlarına ve kırıktaki deplasman miktarına göre laboratuvar verilerindeki hemoglobin takip değerlerine bakılmış ve hastaların ne kadar kan kaybettiği araştırılmıştır. Kırık, deplasman miktarı ve eşlik eden yaralanmaya göre kan kaybı miktarı arasındaki ilişki bulunmaya çalışılmıştır. Aynı zamanda kanama riskini arttıran bölgeler ve eşlik eden yaralanmalar lojistik regresyon analizi ile belirlenmiştir. Bulgular: Bu retrospektif çalışmaya 2016 ile 2024 yılları arasında pelvis kırığı ile takip edilmiş 364 hasta dahil edilmiştir. Sakroiliak bölgede kırığı olan hastaların (n=60) kırıktaki deplasman miktarları ile kanama miktarları arasında anlamlı ilişki vardı (p=0,001).
Özet (Çeviri)
Objective: Pelvic fractures occur with high or low energy. Their incidence has increased over the years. Pelvic fractures are high-mortality fractures, and the leading cause of mortality is hemodynamic instability. Hemodynamic instability results from bleeding caused by the fracture itself, visceral organs, vascular structures, and additional injuries to the extremities, brain, or thorax. The aim of our study is to determine the fracture locations of patients with pelvic fractures followed up in our clinic, measure the amount of displacement in the fracture, determine how much blood the patients lost based on their laboratory data, and ultimately create a bleeding risk profile according to the fracture location. Materials and Methods: Our study included 364 patients who were admitted to our hospital with pelvic fractures between 2016 and 2024 and were followed up. Demographic data such as age and gender, as well as fracture location, displacement amount, presence of associated injuries, and laboratory data were examined and evaluated. The pelvis was divided into 11 regions. These regions were the sacroiliac joint, posterior wall, posterior column, quadrilateral surface, anterior column, sacral body, sacral foramen level, iliac crest, pubic ramus, symphysis pubis, and ischial ramus. Laboratory data hemoglobin follow-up values were examined according to the location of the fracture and the amount of displacement in the fracture, and the amount of blood loss in patients was investigated. The relationship between fracture, displacement amount, and accompanying injury was investigated in relation to blood loss. At the same time, areas that increase the risk of bleeding and accompanying injuries were determined using logistic regression analysis. Result: This retrospective study included 364 patients with pelvic fractures who were followed up between 2016 and 2024. There was a significant correlation between the amount of displacement in the fracture and the amount of bleeding in patients with sacroiliac fractures (n=60) (p=0.001).