Farklı sınıfa sahip güneş panellerinin, yüzey kirliliklerinin verimliliğe etkisinin karşılaştırılması
Comparison of the effect of surface contamination on the efficiency of solar panels of different classes
  1. Tez No: 956689
  2. Yazar: YASİN DEMİRCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SAADETTİN AKSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Bu tez çalışmasında, farklı sınıfa sahip güneş panellerinin yüzeylerinde oluşan kirliliklerin enerji verimlilikleri üzerindeki etkisini karşılaştırmalı olarak incelemektedir. Güneş panellerinin yüzey kirliliği, zamanla toz, kir, kuş pisliği ve diğer çevresel etkenler nedeniyle birikmekte ve bu durum panellerin performansını olumsuz yönde etkileyebilmektedir. Araştırmada, çeşitli sınıflara (örneğin monokristal, polikristal ve ince film) ait güneş panelleri seçilmiş ve her birinin yüzey kirliliği altında gösterdiği performans detaylı olarak analiz edilmiştir. Deneysel çalışmalarda, paneller belirli bir süre kirliliğe maruz bırakılmış ve ardından enerji üretim kapasitesi ölçülmüştür. Veriler, temiz paneller ile kirli panellerin performansını karşılaştırmak için kullanılmış ve kirliliğin her bir panel sınıfı üzerindeki etkisi değerlendirilmiştir. Elde edilen sonuçlar, yüzey kirliliğinin güneş paneli verimliliğini önemli ölçüde azalttığını göstermektedir, ayrıca yüzey temizliğinin düzenli yapılmasının enerji verimliliğini artırdığı sonucuna varılmıştır. Bu çalışma, güneş enerjisi sistemlerinde bakım stratejilerinin önemini vurgulamakta ve farklı güneş paneli türleri için en uygun temizlik sıklığının belirlenmesine yönelik yol gösterici bir çerçeve sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the effect of surface contamination on the energy efficiency of different grades of solar panels is investigated comparatively. Surface contamination of solar panels accumulates over time due to dust, dirt, bird droppings and other environmental factors, which can adversely affect the performance of the panels. In the research, solar panels of various classes (e.g. monocrystalline, polycrystalline, thin film) were selected and the performance of each of them under surface contamination was analysed in detail. In the experimental studies, the panels were exposed to pollution for a certain period of time and then the energy production capacity was measured at regular intervals. The data were used to compare the performance of clean panels with dirty panels and the effect of pollution on each panel class was evaluated. The results show that surface contamination significantly reduces solar panel efficiency, and it is concluded that regular surface cleaning improves energy efficiency. This study emphasises the importance of maintenance strategies in solar energy systems and provides a guiding framework for determining the optimal cleaning frequency for different solar panel types.