Makarnalık buğday (Triticum durum L.) ileri hatları ile ticari çeşitlerinin verim ve kalite parametrelerinin belirlenmesi
Determination of yield and quality parameters of durum wheat (Triticum durum L.) advanced lines and commercial cultivars
- Tez No: 956691
- Danışmanlar: PROF. DR. ZİYA DUMLUPINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarımsal Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Dünyada genetik materyallerin önemi her geçen yıl biraz daha artmakta, başta yerel popülasyonlar olmak üzere bütün gen kaynakları korunmaya çalışılmaktadır. Buğdayın gen merkezi durumunda olan ülkemiz açısından, yerel popülasyonların korunması ve bu popülasyonlardaki varyasyonların ıslahta kullanılması büyük önem taşımaktadır. Ülkemiz makarnalık üretim alanlarında oldukça önemli bir ekim alanına sahip Ovidio, Burgos, Eminbey ve Levante çeşitlerinin ıslah programımız kapsamında geliştirilen ZDM 201, ZDM201-1, ZDM203, ZDM210, ZDM211, ZenxKun_27_Kehrivar ve ZenxKun_27_Siyah genotipleri ile verim ve kalite parametreleri bakımından değerlendirilmesi için Kahramanmaraş koşullarında tesadüf bloklarında 4 tekerrürlü olarak denenecektir. Araştırmanın tarla denemelerinde başaklanma süresi (BS), tane dolum periyodu (TDP), ekim olgunlaşma süresi (EOS), bitki boyu (BB), başak uzunluğu (BU), başaktaki tane ayısı (BTS), başaktaki tane ağırlığı (BTA), bin tane ağırlığı (BinTA), tane verimi, hektolitre ağırlığı (HL), protein oranı (PO), yaş gluten oranı (GO) ve zeleny sedimantasyon gibi özellikler incelenecektir. İncelenen özellikler bakımından öne çıkan ileri ön verim denemelerine alınarak yeni hat ve çeşitler geliştirilebilecektir.
Özet (Çeviri)
The importance of genetic materials in the world is increasing every year, and efforts are being made to protect all genetic resources, especially local populations. For our country, which is the gene center of wheat, the protection of local populations and the use of variations in these populations in breeding are of great importance. Ovidio, Burgos, Eminbey and Levante varieties, which have a very important cultivation area in our country's pasta production areas, will be tested in randomized blocks with 4 replications in Kahramanmaraş conditions to evaluate their yield and quality parameters with the genotypes ZDM 201, ZDM201-1, ZDM203, ZDM210, ZDM211, ZenxKun_27_Kehrivar and ZenxKun_27_Siyah developed within the scope of our breeding program. In the field trials of the research, characteristics such as heading time (BS), grain filling period (TDP), planting maturity period (EOS), plant height (BB), spike length (BU), grain bear in spike (BTS), grain weight in spike (BTA), thousand grain weight (BinTA), grain yield, hectolitre weight (HL), protein ratio (PO), wet gluten ratio (GO) and zeleny sedimentation will be examined. New lines and varieties can be developed by taking the leading preliminary yield trials in terms of the examined characteristics.