Çocuk yoğun bakım hastalarında deliryum ve ağrıyı önlemede göz maskesi ve kulak tıkacı kullanımının etkisi
The effect of using eye masks and earplugs on the prevention of delirium and pain in pediatric intensive care patients
  1. Tez No: 956690
  2. Yazar: HAMZA EK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞENAY ARAS DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Nursing, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu araştırma, Pediatrik Yoğun Bakım Ünitesinde (PYBÜ) göz maskesi ve kulak tıkacı kullanımının deliryumu ve ağrıyı önlemedeki etkisini incelemek amacıyla yapılmış randomize kontrollü deneysel bir çalışmadır. Araştırma, Bursa Şehir Hastanesi Pediatrik Yoğun Bakım Ünitesinde Mayıs 2024 ile Mayıs 2025 tarihleri arasında gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın örneklemini, yoğun bakımda yatan 74 hasta (37 deney, 37 kontrol grubu) oluşturmuştur. Verilerin toplanmasında“Çocuk Tanıtıcı Özellikler Formu”,“Glasgow Koma Skalası”,“Wong Baker Yüz Değerlendirme Skalası”ve“Cornell Pediatrik Deliryum Değerlendirme Ölçeği”kullanılmıştır. Veriler SPSS 27 programı ile analiz edilmiştir. Verilerin analizinde tanımlayıcı özellikler için aritmetik ortalama, standart sapma, yüzdelik dağılım kullanılırken, ağrı düzeyi değişkeni normal dağılım ve homojenlik sağlandığında bağımsız örneklem t-testi ile, sağlanmadığında Mann-Whitney U testi ile analiz edilmiştir. Deliryum görülme durumu için ise ki-kare testi uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study is a randomised controlled trial designed to investigate the effect of eye mask and earplug use in the Paediatric Intensive Care Unit (PICU) on preventing delirium and pain. The study was conducted at the Paediatric Intensive Care Unit of Bursa City Hospital between May 2024 and May 2025. The study sample consisted of 74 patients (37 in the experimental group and 37 in the control group) admitted to the intensive care unit. Data collection tools included the 'Child Demographic Characteristics Form,' the 'Glasgow Coma Scale,' the 'Wong Baker Facial Pain Scale,' and the 'Cornell Paediatric Delirium Assessment Scale.' The data were analysed using SPSS 27 software. Descriptive statistics such as mean, standard deviation, and percentage distribution were used for descriptive characteristics. The pain level variable was analysed using an independent samples t-test when normal distribution and homogeneity were met, and the Mann-Whitney U test when they were not. A chi-square test was applied for the occurrence of delirium.