Morus nigra L. üzerinde farmakognozik araştırmalar
Pharmacognostical researches on Morus nigra L.
  1. Tez No: 956700
  2. Yazar: RANA ELİF AKKUŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZÜHAL GÜVEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmasötik Bilimler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, M. nigra yaprak ve meyvelerinden elde edilen değişik polaritelerdeki ekstrelerin sitotoksik, antioksidan, üreaz enzim inhibisyon ve enzimatik kararma önleyici etkisini inceleyerek gıda katkı maddesi olma potansiyelini belirlemektir. Materyal ve Metot: Bu çalışmada, M. nigra meyve ve yaprak ekstrelerinin üreaz enzim inhibisyonu ve gıdalardaki enzimatik kararmadan sorumlu enzim olan tirozinaza karşı inhibisyonu, L-tirozinin substrat olarak kullanıldığı yöntemle belirlenmiştir. Gıdalardaki güvenli kullanım ve hücre seçiciliğini belirlemek için MTT yöntemi kullanılarak; L929 sağlıklı hücre hattı ve A549, Hep-3B, PC3, MCF-7 ve CaCo-2 kanser hücre hatları üzerinde sitotoksik etki incelenmiştir. Ayrıca antioksidan etki DPPH, CUPRAC ve TEAC yöntemleri ile araştırılmıştır. Meyve ve yaprak ekstrelerinin fitokimyasal içeriği LC-MS/MS yöntemi kullanılarak belirlenmiş ve 53 bileşiğin kalitatif ve kantitatif analizi yapılmıştır. Bulgular: Ekstrelerin yüksek konsantrasyonlarda dahi sağlıklı hücrelerin canlılığına belirgin zarar vermediği, ancak kanser hücrelerine karşı seçici sitotoksisite gösterdiği bulunmuştur. En yüksek sitotoksik etkinin, yaprak etil asetat fraksiyonunda Hep-3B hücrelerine karşı olduğu görülmüştür. Yaprak etil asetat fraksiyonunun antioksidan etkinliğinin çok yüksek olduğu bulunmuş ve bu değerin standart bileşik olan troloksun yaklaşık 3 katı, gallik asidin ise yarısı kadar olduğu belirlenmiştir. Enzim inhibisyon deneylerinde de en yüksek etki yine yaprak etil asetat fraksiyonunda bulunmuştur. Sonuç: Ekstrelerin yüksek antioksidan, güçlü enzim inhibitörü, seçici sitotoksisitesi ve zengin fitokimyasal içeriği göz önünde bulundurulduğunda M. nigra' nın gıda endüstrisi için potansiyel bir kaynak olabileceği görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to investigate the cytotoxic, antioxidant, urease enzyme inhibitory, and anti-enzymatic browning effects of extracts obtained from the leaves and fruits of Morus nigra using solvents of different polarities, and to evaluate their potential for use as food additives. Material and Method: In this study, the urease enzyme inhibition and the inhibition of tyrosinase—an enzyme responsible for enzymatic browning in foods—by Morus nigra fruit and leaf extracts were determined using a method in which L-tyrosine was used as the substrate. To evaluate their potential safe use in foods and cell selectivity, the cytotoxic effects of the extracts were investigated using the MTT assay on L929 healthy cell line and A549, Hep-3B , PC3, MCF-7, and CaCo-2 cancer cell lines. The antioxidant activities of the extracts were assessed using DPPH, CUPRAC, and TEAC assays. Furthermore, the phytochemical composition of fruit and leaf extracts was analyzed using the LC-MS/MS method, through which qualitative and quantitative analyses of 53 compounds were performed. Results: The extracts were found not to significantly harm the viability of healthy cells even at high concentrations, while exhibiting selective cytotoxicity against cancer cells. The highest cytotoxic effect was observed in the ethyl acetate fraction of the leaves against Hep-3B cells. The antioxidant activity of the leaf ethyl acetate fraction was determined to be very high, approximately three times that of the standard compound Trolox and about half that of gallic acid. Similarly, in enzyme inhibition assays, the greatest inhibitory effect was also found in the leaf ethyl acetate fraction. Conclusion: Considering the high antioxidant capacity, strong enzyme inhibitory activity, selective cytotoxicity, and rich phytochemical composition of the extracts, Morus nigra appears to be a promising potential source for the food industry