Çoktan seçmeli hazırlık sınavlarında boş ve yanlış yanıtların yordam geçerliğine etkisi üzerine görgül verilerle nicel irdeleme
A quantitative analysis with empirical data on the effect of blank and incorrect answers on predictive validity in multiple-choice preparatory exams
  1. Tez No: 956710
  2. Yazar: SAVAŞ ZENGİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ BAYKAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitsel Tasarım ve Değerlendirme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu araştırmanın amacı, Türkiye'nin çeşitli bölgelerindeki özel okullarda öğrenim gören öğrencilerden oluşan bir örneklem aracılığıyla, farklı puanlama sistemlerinin Liselere Geçiş Sistemi (LGS) puanlarını ne derece yordayabildiğini belirlemektir. 2023-2024 eğitim öğretim yılı boyunca 11 deneme sınavına katılan ve her sınavda tüm derslerden en az bir soruya yanıt veren 371 öğrenci çalışmanın örneklemini oluşturmuştur. Araştırmada dört puanlama yöntemi kullanılmıştır: 1. Ceza Puanlama: Üç yanlış bir doğruyu götürür. 2. Cezasız Puanlama: Yalnızca doğru cevaplar puanlanır. 3. Ödüllü Sistem: Yanlışlar etkisizdir, boşlara 0.25 puan verilir. 4. Karma Sistem: Ceza ve ödül uygulamaları birlikte kullanılır. Her ders ve sistem için 11 sınavın ortalama puanları alınmış; bu puanlarla öğrencilerin gerçek LGS puanları arasındaki ilişki Pearson korelasyon analizi ile incelenmiştir. Öğrenciler ayrıca başarı düzeylerine göre gruplandırılarak ANOVA ile karşılaştırılmıştır. Bulgular, bazı derslerde cezasız ve ödüllü sistemlerin ceza sistemine göre daha güçlü yordama sağladığını; karma sistemin ise daha dengeli sonuçlar verdiğini göstermektedir. Özellikle Türkçe ve Fen Bilimleri derslerinde puanlama sistemi başarı düzeylerini anlamlı biçimde etkilemiştir. Araştırma, merkezi sınavlarda daha adil ve geçerli ölçme yaklaşımlarına katkı sağlamayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine how effectively different scoring methods can predict students' scores in the High School Entrance System (LGS) through a sample of students attending private schools in various regions of Turkey. The sample includes 371 students who participated in 11 mock exams during the 2023–2024 academic year and answered at least one question from each subject in every exam. Four scoring systems were used: 1. Penalized Scoring: Three incorrect answers eliminate one correct answer. 2. Non-Penalized Scoring: Only correct answers are scored. 3. Reward System: Incorrect answers are not penalized; unanswered questions earn 0.25 points. 4. Hybrid System: Combines both penalties for wrong answers and rewards for unanswered ones. For each subject and scoring method, averages from the 11 exams were calculated. These were then correlated with actual LGS scores using Pearson correlation analysis. Students were also grouped by achievement levels, and differences among scoring methods were tested via ANOVA. Findings suggest that non-penalized and reward systems had stronger predictive power than penalized scoring in some subjects. The hybrid system provided more balanced and consistent predictions across subjects. Especially in Turkish and Science, scoring method significantly affected performance groups. This study highlights the need for more equitable and valid assessment systems in national exams and offers practical suggestions based on its findings.