Zekâ oyunları etkinliklerinin okul iklimine etkisini ilkokul öğretmen görüşlerine göre araştırmak: İstanbul Kartal ilçesi örneği
  1. Tez No: 956711
  2. Yazar: SELÇUK ACUN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERTUĞRUL SÜNGÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İletişim Tasarımı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Oyun Tasarımı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu araştırma, zekâ oyunları etkinliklerinin okul iklimine etkisini, İstanbul Kartal ilçesinde görev yapan ilkokul öğretmenlerinin görüşlerine dayalı olarak incelemeyi amaçlamaktadır. Nitel araştırma desenlerinden fenomenolojik yaklaşım kullanılmış, veriler yarı yapılandırılmış görüşme formu ile toplanmıştır. Çalışmaya zekâ oyunları konusunda eğitim almış ve en az 15 yıl mesleki deneyime sahip 19 ilkokul öğretmeni katılmıştır. Araştırma bulguları, zekâ oyunlarının okul iklimine çok boyutlu katkılar sunduğunu göstermektedir. Özellikle iletişim, aidiyet, motivasyon ve iş birliği gibi öğeleri olumlu yönde etkilediği belirlenmiştir. Öğretmenler, zekâ oyunlarının yalnızca akademik başarıyı değil, öğrencilerin sosyal etkileşim, karar verme ve duygusal gelişim becerilerini de desteklediğini ifade etmiştir. Ayrıca, öğretmen motivasyonunun ve mesleki dayanışmanın da bu süreçte arttığı görülmüştür. Ancak uygulamada çeşitli zorluklarla karşılaşılmıştır. Materyal eksikliği, zaman planlamasında yetersizlik ve kurumsal desteğin sınırlı olması bu süreci olumsuz etkileyen faktörler arasındadır. Etkinliklerin sürdürülebilirliği için müfredata entegrasyon, fiziksel altyapının güçlendirilmesi ve yerel paydaşlarla iş birliği önerilmektedir. Araştırma sınırlılıkları arasında, katılımcıların tek bölgeden seçilmiş olması ve görüşmelerin sesli kayıtla desteklenememesi yer almaktadır. Bulgular, zekâ oyunlarının okul iklimini geliştiren etkili bir araç olduğunu ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
This study aims to explore the impact of intelligence game activities on school climate, based on the perspectives of primary school teachers working in the Kartal district of Istanbul. A phenomenological qualitative research design was adopted, and data were collected using a semi-structured interview form. The study involved 19 primary school teachers who had at least 15 years of professional experience and had received formal training in intelligence games. The findings indicate that intelligence games contribute positively to several key dimensions of school climate, particularly by enhancing communication, a sense of belonging, motivation, and collaboration among students and teachers. According to the participants, these games not only foster academic achievement but also promote students' social interaction, decision-making ability, and emotional development. Moreover, intelligence games were reported to strengthen teacher motivation and professional cooperation, highlighting their broader institutional value. Despite these favorable outcomes, several implementation challenges were identified, including inadequate materials, limited time allocation, and insufficient institutional support. For sustainable and effective integration, the study recommends embedding these activities into the curriculum, improving physical infrastructure, and promoting collaboration with local stakeholders and families. The study is limited by the inclusion of participants from a single district and the inability to conduct audio-recorded interviews due to contextual constraints. Nevertheless, the results support the use of intelligence games as an effective pedagogical tool that enriches the school climate by addressing both cognitive and socio-emotional domains.