Çocukluk çağı travmaları ve ilişkisel ihtiyaçların ebeveynlik stillerini yordaması
The predictive role of childhood traumas and relational needs in parenting styles
- Tez No: 956718
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ARZU BUYRUK GENÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Araştırmada önce ebeveynlik stillerinin demografik değişkenlere göre farklılaşıp farklılaşmadığı incelenmiştir. Sonra ise çocukluk çağı travmalarının, ilişkisel ihtiyaçların ve demografik değişkenlerin olumlu ve olumsuz ebeveynlik stilleri üzerindeki etkisi araştırılmıştır. Araştırmaya anaokulu ve ilkokul kademesinde (5-10 yaş) çocuğu olan 414 ebeveyn katılmıştır. Katılımcılar yaşları 26-35 arasındaki genç yetişkinler ve 36-54 arasındaki orta yetişkinlerden oluşmaktadır. Araştırmanın verileri; Demografik Bilgi Formu, Çocukluk Çağı Travmaları Ölçeği (ÇÇTÖ-33), Çok Boyutlu Ebeveynlik Stillerini Değerlendirme Ölçeği (ÇBESDÖ) ve İlişkisel İhtiyaçlar Doyum Ölçeği (İİDÖ) ile toplanmıştır. Araştırmada Bağımsız Örneklemler için t-testi Analizi, Tek-yönlü Varyans Analizi (ANOVA), Pearson Momentler Çarpım Korelasyon Analizi ve Hiyerarşik Doğrusal Regresyon Analizi kullanılmıştır. Analizler SPSS 25 programıyla yapılmıştır. Araştırmanın sonuçları; cinsiyet, çocuk sayısı ve sosyoekonomik düzeye göre olumsuz ebeveynlik stilinin, anne eğitim düzeyinin olumlu, sosyoekonomik düzeyin hem olumlu hem de olumsuz ebeveynlik stiline göre anlamlı bir şekilde farklılaştığını ortaya koymuştur. Bulgular; erkek, iki ve daha fazla çocuğu olan sosyoekonomik düzeyi orta ebeveynlerin olumsuz ebeveynlik stillerinin, sosyoekonomik düzeyi yüksek ve anne eğitim düzeyi yüksek olan ebeveynlerin olumlu ebeveynlik stillerinin anlamlı düzeyde daha yüksek olduğunu göstermiştir. Bununla birlikte ilişkisel ihtiyaçların; çocukluk çağı travmalarıyla, olumsuz ebeveynlikle ve olumlu ebeveynlikle anlamlı bir ilişki içinde olduğu, çocukluk çağı travmalarının; olumlu ve olumsuz ebeveynlikle anlamlı bir ilişki içinde olduğu, olumlu ebeveynliğin olumsuz ebeveynlikle anlamlı bir ilişki içinde olduğu sonucu ortaya çıkmıştır. Ayrıca araştırmanın sonuçları; çocukluk çağı travmalarının ve ilişkisel ihtiyaçların olumlu ve çocukluk çağı travmalarının olumsuz ebeveynlik stilinin anlamlı bir yordayıcısı olduğunu, ilişkisel ihtiyaçların olumsuz ebeveynlik stilinin anlamlı bir yordayıcısı olmadığını göstermiştir. Sonuçlar tartışılmış ve ileride yapılacak çalışmalar için önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The study first examined whether parenting styles differed according to demographic variables. Then, the effects of childhood traumas, relational needs and demographic variables on positive and negative parenting styles were investigated. 414 parents with children in kindergarten and primary school (ages 5-10) participated in the study. The participants were young adults between the ages of 26-35 and middle adults between the ages of 36-54. The data of the study were collected with the Demographic Information Form, Childhood Trauma Questionnaire (CTQ-33), Multidimensional Parenting Styles Assessment Scale (MPSAS) and Relational Needs Satisfaction Scale (RFS). Independent Samples t-test Analysis, One-way Analysis of Variance (ANOVA), Pearson Multiplication Moment Correlation Analysis and Hierarchical Linear Regression Analysis were used in the study. The analyses were conducted using the SPSS 25 program. The results of the study; It was revealed that negative parenting style differed significantly according to gender, number of children and socioeconomic level, positive parenting style differed significantly according to maternal education level and both positive and negative parenting style differed significantly according to socioeconomic level. The findings showed that the negative parenting styles of male, two or more children, medium socioeconomic status parents were significantly higher, while the positive parenting styles of parents with high socioeconomic status and high maternal education were significantly higher. However, it was concluded that relational needs were significantly related to childhood traumas, negative parenting and positive parenting, childhood traumas were significantly related to positive and negative parenting, and positive parenting was significantly related to negative parenting. In addition, the results of the study showed that childhood traumas and relational needs were significant predictors of positive and childhood traumas were significant predictors of negative parenting styles, while relational needs were not significant predictors of negative parenting styles. The results were discussed and suggestions were made for future studies.