STEM ve müzik uygulamalarının BİLSEMde öğrenim gören öğrencilerin farklı yaratıcılık alanlarına etkisinin incelenmesi
The investigation of the e music applications' effect on different areas of creativity of students studying in BİLSEM
  1. Tez No: 956719
  2. Yazar: PELİN TEMUÇİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DEFNE YABAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Üstün Zekalılar ve Yetenekliler Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu araştırma 2024-2025 Eğitim- Öğretim yılı birinci döneminde İstanbul ilinde bir BİLSEM bünyesinde öğrenim gören müzik ve genel yetenek tanısı almış 5. ve 6. Sınıf öğrencilerinin farklı yaratıcılık alanlarına etkisinin incelenmesi ve değerlendirilmesi amacıyla yapılmıştır. Nicel araştırma desenleri yöntemiyle ön test son test tek gruplu yarı deneysel desende tasarlanan bu çalışmada 15 BİLSEM müzik öğrencisi, 15 BİLSEM genel yetenek öğrencisi ile çalışılmıştır. Veri toplama araçları olarak Kaufman Alanları Yaratıcılık Ölçeği kullanılmıştır. Analiz işlemlerinde SPSS istatistik programı kullanılmıştır. Araştırmanın sonucunda yaratıcılık alanları incelenen 5. ve 6. Sınıf BİLSEM müzik ve genel yetenek öğrencileri karşılaştırıldığında akademik yaratıcılık boyutundan elde edilen bulgulara göre genel yetenek öğrencileri ve müzik öğrencilerinde olumlu ve anlamlı bir değişiklik yaşanmıştır. Akademik yaratıcılıklarının arttığı gözlemlenmiştir. Akademik yaratıcılık boyutunda genel yetenek öğrencileri müzik öğrencilerine göre daha fazla gelişim göstermişlerdir. Kaufman Yaratıcılık alanlarından olan ikinci araştırma boyutu sanatsal performans yaratıcılık boyutundan elde edilen bulgulara göre STEAM eğitimi sonunda genel yetenek ve müzik öğrencileri sanatsal performans yaratıcılığında gelişme kaydetmişlerdir. Hem genel yetenek öğrencileri hem de müzik öğrencileri birlikte değerlendirildiğinde sanatsal performans yaratıcılık boyutunda en belirgin gelişme gerçekleşmiştir. Kaufman Yaratıcılık alanlarından olan üçüncü araştırma boyutu olan Öz Günlük Yaratıcılık boyutunda genel yetenek öğrencileri olumlu yönde gelişim gösterirken, müzik öğrencilerinde hafif bir düşüş gerçekleşmiştir. Genel öğrenci durumuna bakıldığında anlamlı bir gelişme gözlemlenmemiştir. STEM ve müzik eğitiminin farklı disiplinlerle etkili bir şekilde harmanlanabilmesine ve yaratıcı düşünme becerilerinin geliştirilmesine yönelik daha kapsamlı modeller ortaya konulabilir.
Özet (Çeviri)
This research was conducted in the first semester of the 2024-2025 academic year in order to examine and evaluate the effect of music and general ability diagnosed 5th and 6th grade students studying in a BİLSEM in Istanbul province on different areas of creativity. In this study, which was designed in a pre-test post-test one-group quasi-experimental design with the method of quantitative research designs, 15 BİLSEM music students and 15 BİLSEM general ability students were studied. Kaufman Fields Creativity Scale was used as data collection tools. SPSS statistical programme was used in the analysis process. As a result of the study, when the 5th and 6th grade BİLSEM music and general ability students whose creativity areas were examined were compared, according to the findings obtained from the academic creativity dimension, there was a positive and significant change in general ability students and music students. It was observed that their academic creativity increased. In the academic creativity dimension, general ability students showed more improvement than music students. According to the findings obtained from the second research dimension, artistic performance creativity, which is one of the Kaufman Creativity domains, general ability and music students improved in artistic performance creativity at the end of STEAM education. When both general aptitude and music students were evaluated together, the most significant improvement was realised in the artistic performance creativity dimension. In the third research dimension, Self-Daily Creativity, which is one of the Kaufman Creativity domains, general ability students showed a positive development, while a slight decrease was observed in music students. No significant improvement was observed in the general student situation. More comprehensive models can be put forward to effectively blend STEM and music education with different disciplines and to develop creative thinking skills.