Comformational equilibria of 5-substituted-1,3 -dioxanes
- Tez No: 29444
- Danışmanlar: DOÇ. DR. VİKTORYA AVİYENTE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 1993
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
ÖZET 1,3-dioksanlarda konformasyonel denge C-5 e bağlı metil, siyan, flor, klor, hidroksi, nitro ve metoksi sübstitüentleri ile yan ampirik kuantum kimyasal metodlar kullanılarak, gaz fazında ve polaritesi farklı değişik çözücülerde çalışılmıştır. Hesaplar MOPAC ve GEOMOS yazılımları ile PM3 metodu, bir durumda da MNDO metodu kullanılarak yapılmıştır. Çözücü etkisi hesabında“cavity model”kullanılmıştır. Hesaplamalar sonucu elde edilen değerler deneysel verilerle karşılaştırılmıştır. Genel olarak teorik bulgular deneysel sonuçlarla uyum içindedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Conformational equilibria of 1,3-dioxanes with methyl, cyano, fluoro, chloro, hydroxy, nitro and methoxy substituents at C-5 have been studied in the gas phase and in media of various polarities by semi empirical quantum mechanical methods. Calculations have been carried out by the implementation of MOPAC and GEOMOS programs with PM3 method, in one case MNDO method. The solvent effect study has been done by the use of the“cavity model”. The results of the calculations have been compared with the experimental values. In general, there is qualitatively good agreement between theoretical and experimental values.