Young adults' experience of father bereavement due to the February 6 earthquakes
6 Şubat depremleri nedeniyle baba kaybı yaşayan gençyetişkinlerin deneyimi
  1. Tez No: 956759
  2. Yazar: SELİN ALKIN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞEN GÜNDÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu tez, Türkiye'de meydana gelen 6 Şubat 2023 depremlerinin ardından, 18–30 yaş aralığındaki genç yetişkinlerin baba kaybı deneyimini incelemektedir. Yedi katılımcıyla gerçekleştirilen yarı yapılandırılmış görüşmelerin tematik analizi sonucunda dört birbiriyle ilişkili tema ortaya çıkmıştır: bedensel kapanış, tamamlanmamış veda, sosyal medya çağında yas ve babasal aynadan yoksun kimlik inşası. Bulgular, yas sürecinin; ölen kişinin bedenine ulaşmaya yönelik psikolojik ihtiyaç, mekânsal sürekliliğin ve yas ritüellerinin kesintiye uğramasıyla ortaya çıkan duygusal çözülme, dijital platformların duyguların ifadesi ve görünürlüğünün yönetiminde sunduğu çelişkili olanaklar, ve babanın içsel temsili aracılığıyla kimliğin süregiden inşası gibi birbirine bağlı çok boyutlu unsurlardan etkilendiğini göstermektedir. Bu çalışma, yasın bağlamsal olarak dönüşen ve çok katmanlı bir süreç olduğunu ortaya koymakta; kolektif travma ve toplumsal kopuş koşullarında yas deneyiminin nasıl yeniden kurulduğuna dair derinlikli bir anlayış sunmaktadır. Elde edilen bulgular, afet sonrası bağlamlarda kültürel duyarlılığa sahip psikoterapötik müdahalelere yönelik önemli katkılar sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the experience of father bereavement among young adults (ages 18-30) in the aftermath of the February 6 Earthquakes in Turkey. A thematic analysis of semi-structured interviews with seven participants yielded four interrelated themes: embodied closure, the unsettled farewell, grieving in the age of social media, and navigating identity without a paternal mirror. The findings indicate that the grief process is influenced by several interconnected dimensions, including the psychological need to recover the deceased body, the emotional disintegration triggered by the disruption of spatial continuity and mourning rituals, the ambivalent affordances of digital platforms in managing emotional expression and visibility, and the enduring influence of the father's internal representation in the ongoing construction. By illuminating mourning as a contextually transformed and multidimensional process, this study offers a nuanced understanding of how mourning is reconstructed under conditions of collective trauma and social rupture. These findings carry significant implications for culturally sensitive therapeutic interventions in post-disaster contexts.