'Hang on, let me overthink this': The roles of self-talk and perceived emotion regulation competency on rumination in times of crisis
'Dur, bunu aşırı düşüneceğim': Kriz zamanlarında ruminasyon üzerinde öz-konuşma ve algılanan duygu düzenleme yeterliliğin rolü
  1. Tez No: 956760
  2. Yazar: JASMIN NAKKHAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE ALTAN ATALAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu tez, stresli zamanlarda tekrarlayan düşünme bağlamında öz konuşmanın ve duygusal düzenlemenin etkisini araştırmaktadır. Ruminasyon, kişinin kendisi, duyguları ve yaşamındaki olumsuz olaylar hakkında aşırı düşünme ile karakterize bir zihinsel süreçtir. Bireylerin duygusal durumlarına ilişkin öznel farkındalıklarını ifade eden algılanan duygu düzenlemesinin, duygularını yönetmede daha yetkin olan bireylerin olumsuz düşüncelerini tanıma ve kontrol etme konusunda daha donanımlı olmaları nedeniyle ruminasyon düzeylerini azaltması beklenmektedir. Bu araştırmada, duygusal düzenlemeden etkilendiği düşünülen öz konuşmanın da değerliğinin ruminasyonu etkileyip etkilemediği incelenmeye çalışılmıştır. Bu hipotezi test etmek için 167 katılımcı rastgele üç koşula atandı: olumlu ve olumsuz iç konuşma ve nötr oyun (kontrol grubu). Sonuçlar, algılanan duygusal düzenlemenin ruminasyon üzerinde anlamlı bir fark yarattığını, ancak duygusal düzenleme ile iç konuşma arasında bir etkileşim etkisinin gözlendiği ortaya koymuştur. Oyun oynayan kontrol grubu, aşırı düşünmeye karşı dikkat dağıtmanın ne kadar etkili olduğunu gösteren en düşük ruminasyon puanlarını gösterdi. Bu, meta-bilişsel terapi alanında yeni bir yol açmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis explores the effect of self-talk and emotion regulation in the context of rumination in stressful times. Rumination is a mental process characterized by overthinking about the negative details of oneself, emotions and negative instances in life. Perceived emotion regulation, referring to individuals' subjective awareness of their emotional states, is expected to reduce rumination levels since individuals who are more competent in managing their emotions are better equipped in recognizing and controlling their negative thoughts. Self-talk that is also believed to be impacted by emotion regulation is also explored in this research trying to see if the valence of it affects rumination. To test this hypothesis 167 participants were randomly assigned to three conditions: positive vs negative self-talk and neutral game (control group). Results indicated significant difference of perceived emotion regulation on rumination however no interaction effect of emotion regulation and self-talk was observed. The control group that was playing a game showed the lowest scores of rumination indicating the effectiveness of distraction for overthinking. This opens a new path in the field of metacognitive therapy.