The effects of current events task on Turkish EFL preparatory level students' motivation and speaking fluency
Güncel olaylar sunumunun Türk EFL öğrencilerinin motivasyon ve konuşma akıcılığı üzerindeki etkileri
- Tez No: 956758
- Danışmanlar: PROF. DR. ENİSA MEDE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu çalışma, Güncel Olaylar Görevinin Türk İngilizce Hazırlık Öğrencilerinin Motivasyonu ve Konuşma Akıcılığı Üzerindeki Etkilerini incelemektedir. Planlı bir şekilde yürütülen 7 haftalık güncel olaylar görevi süresince, araştırma Türkiye'de bir vakıf üniversitesinde bir deney grubu ve bir kontrol grubunda yer alan 20'şer öğrenciden oluşan toplam 40 öğrenci ile gerçekleştirilmiştir. Deney grubundaki katılımcılardan, ilgi alanlarına giren güncel bir haber ya da olayı araştırarak sınıf arkadaşlarına sunmaları istenmiştir. Karma yöntem tasarımının kullanıldığı bu çalışmada, nicel ve nitel veriler bir araya getirilmiştir. Nicel veriler Dinçer (2019) tarafından geliştirilen SMS ölçeği ve final sınavı akıcılık puanlarından; nitel veriler ise öğretmen günlüğünden elde edilmiştir. Verilerin analizi sonucunda öğrencilerin motivasyonlarında anlamlı bir artış ya da azalma görülmemekle birlikte, konuşma akıcılığı puanlarında istatistiksel olarak anlamlı bir artış kaydedilmiştir. Ayrıca, öğretmen günlüğü öğrencilerin başlangıçta gerginlik yaşadıklarını ve notlarına bağımlı olduklarını, ancak zamanla özgüvenlerinin artarak kendiliğinden konuşmalarının ve etkileşimlerinin geliştiğini, bazı öğrencilerin ise ilerleme ve kararlılık gösterdiğini ortaya koymuştur. Bu çalışma, İngilizce hazırlık öğrencilerinin motivasyonlarını koruma ve konuşma akıcılıklarını artırma potansiyelini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This study examines The Effects of Current Events Task on Turkish EFL Preparatory Level Students' Motivation and Speaking Fluency. Conducted over a 7-week planned current events task, the research involved 20 students across one experimental group and 20 students in one control group in a non-profit foundation university in Turkey. The experimental group participants were tasked to research and present a current new or event that is in their interest to their peers in front of the class. Utilizing a mixed-methods design, the study integrated quantitative and qualitative insights by utilizing SMS (Dincer, 2019) final exam fluency scores and teacher's journal. The findings revealed that while no significant increasing or decreasing was noticed on students' motivation, their speaking fluency scores had statistically increased. Additionally, teacher's journal has showed that students initially had nervousness and reliance on their notes, but gradually improved in confidence ultimately increased spontaneous speech and engagement while some maintained progress and persistence. This study provides recommendations about how current events task could be implemented to maintain students' motivation and enhance speaking fluency.