An interpretative phenomenological analysis of the experience of father loss caused by COVID-19 in young women adults
Genç kadın yetişkinlerde COVID-19'un neden olduğu baba kaybı deneyiminin yorumlayıcı fenomenolojik analizi
- Tez No: 761176
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ELİF ÜNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikiyatri, Psikoloji, Psychiatry, Psychology
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu tezin amacı, 20-30 yaş arası genç kadın yetişkinlerin COVID-19 nedeniyle baba kaybı deneyiminin incelenmesidir. Çalışmanın temel amacı, katılımcıların deneyimlerine ilişkin derinlemesine bir anlayış geliştirmektir. Bu amaçla bireylerin deneyimlerinin derinlemesine incelenmesini sağlayan nitel bir araştırma yöntemi olan Yorumlayıcı Fenomenolojik Analiz (YFA) kullanılmıştır. Yedi katılımcı ile yarı yapılandırılmış görüşmeler yapılmıştır. Görüşmelerin ikisi, COVID-19 pandemisi kısıtlamaları nedeniyle çevrimiçi olarak gerçekleştirilmiştir. Görüşmelerin beşi yüz yüze gerçekleştirilmiştir. Analiz sonucunda yedi ana tema ortaya çıkmıştır. Bu temalar COVID-19 epidemisinde veda edememe, belirsizliğin neden olduğu duygular, belirsizliğin neden olduğu duygularla baş etme yöntemleri, COVID-19 nedeniyle baba kaybı, COVID-19'un yas sürecine etkisi, kayıpla ilişkili oluşan duygular, ve yas sürecini kolaylaştıran faktörlerdir. Araştırmanın sonuçları incelendiğinde, COVID-19 nedeniyle babalarını kaybeden genç kadınlar için bazı özel yas deneyimlerinin olduğu görülmüştür. Ayrıca COVID-19 pandemi sürecinde yaşanan sosyal değişimlerin (karantina ve sosyal izolasyon uygulamaları gibi) yas süreci deneyimine etkisi olduğu gözlemlenmiştir. Çalışmanın bulguları literatür bağlamında gözden geçirilmiş ve bu bulguların klinik yansımaları belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to examine the experience of losing a father due to COVID-19 among young female adults aged 20-30. The study's main goal is to develop an in-depth understanding of participants' experiences. For this purpose, Interpretive Phenomenological Analysis (IPA), which is a qualitative research method that provides an in-depth examination of the experiences of individuals, was used. Semi-structured interviews were conducted with seven participants. Two of the interviews were conducted online due to the COVID-19 pandemic restrictions. Five of the interviews were conducted face to face. As a result of the analysis, seven main themes emerged. These themes were the impossibility to say goodbye in the COVID-19 pandemic, emotions caused by uncertainty, methods of coping with emotions caused by uncertainty, losing the father due to COVID-19, the impact of the COVID-19 on the grieving process, emotions associated with loss, factors facilitating the grieving process. When the results of the study were examined, it was seen that there are some specific grieving experiences for young women after the loss of their father due to COVID-19. In addition, it has been observed that social changes (such as quarantine and social isolation practices) experienced during the COVID-19 pandemic period have an effect on the experience of the grieving process. The study's findings were reviewed in the context of the literature, and the clinical implications of those findings were stated.