Language learning performance of ADHD-diagnosed primary school students in private school contexts: A narrative inquiry
Özel okul bağlamlarında DEHB tanısı konmuş ilkokul öğrencilerinin dil öğrenme performansı: Bir anlatısal inceleme
  1. Tez No: 956761
  2. Yazar: ELİF GİZEM ÖZSARAÇOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. UFUK KELEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitsel Tasarım ve Değerlendirme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dilbilimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu anlatı araştırması (narrative inquiry) çalışması, otoetnografik bir bileşenle birlikte, Türkiye'deki bir özel ilkokulda dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu (DEHB) tanısı almış dört öğrencinin İngilizce dil öğrenme deneyimlerini incelemektedir. Çalışma, üç veliyle yapılan görüşmelerden ve hem velilerin hem de araştırmacının tuttuğu yansıtıcı günlüklerden elde edilen verilere dayanmaktadır. Araştırmacı aynı zamanda bir İngilizce öğretmeni, DEHB tanılı bir çocuğun annesi ve DEHB'li bir birey olarak kendi deneyimlerini de yansıtmaktadır. Barkhuizen ve arkadaşlarının (2024) anlatı analizi çerçevesi kullanılarak her çocuk için dört anlatı portresi oluşturulmuştur. Bu hikâyeler arasındaki ortak temalar, ilkokulda yaygın olan ayrımcı uygulamaların ve katı okul normlarının, DEHB'li öğrencilerin İngilizce öğrenimini nasıl engellediğini ortaya koymaktadır. Bulgular, kapsayıcı ve DEHB'ye duyarlı öğretim yaklaşımlarına dair öğretmen eğitiminin aciliyetine işaret etmektedir. Veliler çoğu zaman desteğin yükünü üstlenirken, anlatılar küçük ama anlamlı uyarlamaların büyük farklar yaratabildiği kapsayıcı örneklere de yer vermektedir. Çalışma, öğretmenler, veliler ve ruh sağlığı uzmanları arasında iş birliğinin, çocukların kendilerine özgü güçlü yönlerinin fark edildiği verimli öğrenme ortamları yaratmak için önemini vurgulamaktadır. Sonuç olarak, bu araştırma, yaşanmış deneyimlere dayanan çok boyutlu bir bakış açısıyla kapsayıcı dil öğretimi anlayışına katkı sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This narrative inquiry with an autoethnographic component investigates the English language learning experiences of four primary school students diagnosed with ADHD in a private school in Turkey. The study draws on data from interviews with three parents and reflective journals written by both the parents and the researcher herself, who also reflects on her own experience as a teacher, a mother of a child with ADHD, and an individual with ADHD. Using Barkhuizen et al.'s (2024) narrative analysis framework, four narrative portraits were developed for each child. Common themes across these stories reveal how ableist practices and school norms hinder ADHD learners' progress in English. Key findings underscore the urgent need for teacher training in inclusive and ADHD-responsive strategies. While parents often shoulder the burden of support, the narratives also showcase moments of successful inclusion, suggesting that even small, thoughtful adaptations in classroom practice can make a significant difference. The study further emphasizes the importance of collaboration between teachers, parents, and mental health professionals to foster environments that recognize and build upon children's unique strengths. Ultimately, this research contributes to our understanding of inclusive language teaching by offering a multidimensional perspective rooted in lived experience.