The role of financial instruments derived from income and cash flow statements as an integrated framework in improving the quality of earnings
Gelır ve nakıt akış tablolarından türetılen fınansal göstergelerın, kazanç kalıtesını artırmada entegre bır çerçeve olarak rolü
  1. Tez No: 956762
  2. Yazar: RAYAN KAMAL RASHID RASHID
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİYAZİ BERK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu çalışma, gelir tablosu ve nakit akış tablosundan türetilen finansal göstergelerin, kazanç kalitesini artırmaya yönelik entegre bir çerçeve olarak rolünü incelemektedir. Analiz, 2013 ile 2022 yılları arasındaki yıllık raporlar kullanılarak Irak Menkul Kıymetler Borsası'nda listelenen yedi banka üzerinde odaklanmakta ve SPSS yazılımı ile gerçekleştirilmektedir. Bu çalışma, gelir tabloları ve nakit akış tablolarının entegre bir şekilde incelenmesinin kazanç kalitesinin artırılmasına nasıl katkı sağladığını derinlemesine anlamayı amaçlamaktadır. Araştırma, temel finansal göstergeler ve bunların etkileşimlerine odaklanarak, özellikle tahakkuk esaslı muhasebe ve muhasebede temkinlilik (muhafazakârlık) bakış açısından kazanç kalitesi kavramını incelemektedir. Bu araştırma, faaliyet nakit akışının muhasebe geliriyle entegrasyonunun daha doğru ve temkinli finansal raporlama sağlamadaki önemini vurgulayarak mevcut literatüre katkı sunmaktadır. Ayrıca, tahakkuk bileşenleri ile nakit akış unsurları arasındaki ilişkinin anlaşılmasında mevcut boşluğu ele almakta ve bu unsurların ekonomik birimlerdeki finansal karar alma sürecini nasıl birlikte şekillendirdiğine dair önemli içgörüler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study explores the role of financial instruments derived from income and cash flow statements as an integrated framework for improving the quality of earnings. The analysis focuses on seven banks on the Iraq Stock Exchange listed, using annual reports from 2013- 2022, and is conducted using SPSS. This study aims to deepen the understanding of how income statements and cash flow statements, when examined in an integrated manner, contribute to improving the quality of earnings. By focusing on key financial metrics and their interplay, the research investigates the concept of earnings quality particularly through the lens of accrual-based accounting and accounting conservatism. This study adds to the body of research by highlighting the significance of integrating operating cash flow with accounting income to achieve more accurate and conservative financial reporting. Furthermore, It fills in the knowledge gap on the link between accrual and cash flow components, offering insights into their collective role in shaping financial decision-making within economic units.