Examining the relationship between childhood trauma, relational needs satisfaction and psychological resilience
Çocukluk çağı travması, ilişkisel ihtiyaçların tatmini ve psikolojik dayanıklılık arasındaki ilişkinin incelenmesi
  1. Tez No: 956763
  2. Yazar: YAREN KILAVUZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEYNEP MAÇKALI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu çalışmanın amacı, çocukluk çağı travması, ilişkisel ihtiyaçların doyumu ve psikolojik dayanıklılık arasındaki ilişkiyi incelemektir. Araştırma, 18-60 yaş aralığında 330 katılımcı ile gerçekleştirilmiştir (219 kadın, 109 erkek, 2 cinsiyetini belirtmek istemeyen). Veri toplama araçları olarak Demografik Bilgi Formu, Çocukluk Çağı Olumsuz Yaşantılar Ölçeği (ACE), İlişkisel İhtiyaçlar Doyum Ölçeği (RNSS) ve Yetişkin Psikolojik Sağlamlık Ölçeği (YPSÖ) kullanılmıştır. Veriler SPSS 29.0 ve PROCESS Macro kullanılarak analiz edilmiştir. Korelasyon analizleri, çocukluk çağı travması, ilişkisel ihtiyaçların doyumu ve psikolojik dayanıklılık arasında anlamlı ilişkiler olduğunu göstermiştir. Çocukluk çağı travması ile psikolojik dayanıklılık arasında negatif, ilişkisel ihtiyaçların doyumu ile psikolojik dayanıklılık arasında pozitif ve çocukluk çağı travması ile ilişkisel ihtiyaçların karşılanması doyumu arasında negatif ilişkiler bulunmuştur. Aracılık analizi, ilişkisel ihtiyaçların doyumunun çocukluk çağı travması ve psikolojik dayanıklılık arasındaki ilişkide kısmi aracı rol oynadığını göstermiştir. Sonuçlar, çocukluk çağı travmasının ilişkisel ihtiyaçların karşılanması üzerindeki olumsuz etkisi yoluyla psikolojik dayanıklılığı azalttığını ortaya koymaktadır. Bu bulgular, mevcut literatür bağlamında açıklanmış, potansiyel teorik ve klinik çıkarımlar tartışılmış ve yetişkinlikte ilişkisel ihtiyaçların karşılanması ve psikolojik dayanıklılık deneyiminde çocukluk çağı travmasının kritik rolü vurgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study investigates the relationship between childhood trauma, relational needs satisfaction and resilience with 330 participants (219 female, 109 male, 2 non-binary). The Adverse Childhood Events Form (ACE), the Relational Needs Satisfaction Scale (RNSS), and the Adult Resilience Scale (ARM) were used to collect data. Data were analysed using SPSS 29.0 and PROCESS Macro. It was hypothesized that childhood trauma would negatively affect psychological resilience, satisfaction of relational needs would positively affect psychological resilience, and satisfaction of relational needs would mediate the relationship between childhood trauma and psychological resilience. The results of the correlation analysis showed that childhood trauma had a negative and significant relationship with psychological resilience, whereas satisfying relational needs had a positive and significant relationship with psychological resilience. In addition, a negative and significant relationship was found between childhood trauma and satisfaction of relational needs. Mediation analysis showed that satisfying relational needs partially mediated the relationship between childhood trauma and psychological resilience.