Obezite tanısı almış bireylerde psikoeğitim programının etkililiğinin incelenmesi
Examining the effectiveness of a psychoeducation program in individuals diagnosed with obesity
  1. Tez No: 956775
  2. Yazar: CEREN ERÇİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HATİCE EKİCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Genel Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
Obezite, hem gelişmiş hem de gelişmekte olan ülkelerde sıklığı hızla artan bir halk sağlığı sorunudur (NCD-RisC, 2017). Uzun yıllardan beri, obezitenin neden olduğu psikolojik ve fiziksel sorunlarla başa çıkabilmek için birçok müdahale yaklaşımı geliştirilmiştir (Bulut Çakmak ve Dönmez 2014; Oğuz ve ark., 2016). Bu araştırma paylaşım odaklı psikoeğitim programının obezite tanısı almış bireylerin kiloya ilişkin kendini damgalama, psikolojik iyi oluşları, yeme farkındalığı, duygusal yeme ve Beden Kitle İndeksi (BKİ) düzeyleri üzerindeki etkililiğini, ön test-son test randomize kontrollü deneysel desen aracılığıyla incelemeyi amaçlamaktadır. Paylaşım odaklı psikoeğitim programı, obezitenin neden olduğu psikolojik sorunları azaltmak amacıyla, Bilişsel Davranışçı Yaklaşım'dan esinlenerek geliştirilen ve duygusal yeme, yeme farkındalığı gibi konuları ele alan altı oturumluk bir grup müdahale programıdır. Programın etkililiğini değerlendirmek üzere, katılımcılar deney ve kontrol koşullarına rastgele atanmış ve katılımcılardan çeşitli ölçüm araçlarını (Kilo Açısından Kendini Damgalama Ölçeği, Psikolojik İyi Oluş Ölçeği, Yeme Farkındalığı Ölçeği, Duygusal Yeme Ölçeği ve Beden Kitle İndeksi) doldurmaları istenmiştir. Bu doğrultuda araştırmanın örneklemini, obezite tanısı almış 39 kadın (Ort. = 44,48) oluşturmaktadır. Bulgular, paylaşım odaklı psikoeğitim programına katılan bireylerin, ön testten son teste, kilo açısından kendini damgalama, duygusal yeme ve BKİ düzeylerinde anlamlı bir azalma olduğunu gösterirken, psikolojik iyi oluş ve yeme farkındalığı düzeylerinde anlamlı bir artış olduğunu ortaya koymuştur. Kontrol grubunda ise ön testten son teste anlamlı bir değişim gözlenmemiştir. Çalışmanın bulguları, paylaşım odaklı müdahale programının etkililiğine işaret etmekte olup, çalışmanın sınırlılıkları ve öneriler alanyazındaki bilgiler doğrultusunda tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Obesity is a growing public health concern worldwide, affecting both developed and developing countries (NCD-RisC, 2017). In response to the psychological and physical challenges associated with obesity, numerous intervention programs have been developed (Bulut Çakmak and Dönmez 2014; Oğuz et al., 2016). This study aims to examine the effectiveness of the Sharing-Oriented Psychoeducation Program on the weight-related self-stigmatization, psychological well-being, eating awareness, emotional eating, and Body Mass Index (BMI) levels of individuals diagnosed with obesity, through a pretest-posttest randomized controlled experimental design. The Sharing-Oriented Psychoeducation Program is an intervention approach, inspired by Cognitive Behavioral Therapy principles, and designed to address the psychological difficulties linked to obesity. The program consists of six structured sessions focusing on key topics such as stigmatization, emotional eating, and mindful eating. To evaluate the effectiveness of the program, participants were randomly assigned to experimental and control conditions and were asked to complete various measurement tools (Weight Self-Stigma Questionnaire, Psychological Well-Being Scale, Mindful Eating Questionnaire, Emotional Eating Scale and Body Mass Index). In this regard, the sample of the study consists of 39 women (Mean = 44.48) diagnosed with obesity.