Futbol hakemlerinin bilişsel esneklik düzeylerinin mental iyi oluş düzeylerine etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of cognitive flexibility levels of football arbiters on their mental well-being levels
- Tez No: 956776
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NAHİT ÖZDAYI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu çalışma futbol hakemlerinin bilişsel esneklik düzeylerinin mental iyi oluş düzeylerine etkisinin incelenmesi amacı ile yapılmıştır. Çalışmamızın örneklemini Türkiye'nin farklı illerinde futbol hakemliği yapan 342 birey oluşturmaktadır. Çalışmada 12 maddeden ve tek boyuttan oluşan 6'lı likert tipi kullanılan Martin ve Rubin (1995) tarafından geliştirilen bir ölçek olan Bilişsel Esneklik Ölçeği, 5'li Likert tipi kullanılan (1= Hiçbir zaman 5 = Her zaman), pozitif ifadelerden meydana gelen 7 maddelik Warwick- Edinburgh Mental İyi Oluş Ölçeği Tennant ve meslektaşları (2007) ile geliştirilen bir ölçektir. Araştırmacının oluşturduğu 7 soruluk kişisel bilgi formu kullanılmıştır. Çevrimiçi ortamda toplanan veriler SPSS programında analiz edilmiştir. Yapılan analiz sonucunda futbol hakemlerinin bilişsel esneklik düzeyleri ile mental iyi oluş düzeyleri arasında pozitif doğrultuda orta düzeyde anlamlı ilişki olduğu görülmüştür. Ayrıca araştırma sonuçlarında, futbol hakemlerinin bilişsel esneklik ve mental iyi oluş düzeyleri cinsiyet, yaş, eğitim düzeyi, lisans durumu ve hakemlik dışı meslek değişkenleri ile karşılaştırıldığında istatiksel olarak anlamlı düzeyde farklılık gösterdiği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to investigate the effects of cognitive flexibility levels of football arbiters on their mental well-being levels. The sample of our study consists of 342 individuals who are football arbiters in different cities of Turkey. The Cognitive Flexibility Scale, a scale developed by Martin and Rubin (1995) consisting of 12 items and a single dimension, was used in the study with a 6-point Likert-type scale, and the Warwick-Edinburgh Mental Well-being Scale, a 7-item scale consisting of positive statements, was developed by Tennant and colleagues (2007) using a 5-point Likert-type scale (1 = Never 5 = Always). A 7-question personal information form created by the researcher was used. The data collected online was analyzed in the SPSS program. As a result of the analysis, it was observed that there was a positive and moderately significant relationship between the cognitive flexibility levels of football arbiters and their mental well-being levels. In addition, the research results determined that the cognitive flexibility and mental well-being levels of football arbiters showed statistically significant differences when compared with gender, age, education level, undergraduate status and non-refereeing profession variables.