Obezite tanısı almış bireylerde stresle başa çıkma tarzları ve benlik saygısı arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examination of the relationship between styles of overcoming the stress and self-respect for obesity-diagnosed individuals
- Tez No: 470348
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. PINAR ÜNAL AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Psikoloji, Nutrition and Dietetics, Psychology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu çalışmanın amacı obezite tanısı almış bireylerde stresle başa çıkma tarzları ile benlik saygısı düzeyleri arasındaki ilişkinin ortaya konulmasıdır. Ek olarak, araştırmada bireylerin cinsiyet, yaş, eğitim düzeyi, sigara/alkol tüketimi, kronik bir hastalığın olup olmaması gibi değişkenlerin stresle başa çıkma tarzları ve benlik saygısı üzerindeki etkisi araştırılmıştır. Araştırmaya İstanbul İlinde Kadıköy İlçesindeki özel bir sağlık merkezinde takipli obezite tanılı bireyler alınmıştır. Aynı zamanda bireylerin demografik özelliklerini öğrenmek adına Kişisel Bilgi Formu ve değişkenleri ölçmek adına da Stresle Başa Çıkma Tarzları Ölçeği ve Rosenberg Benlik Saygısı Ölçeği uygulanmıştır. Elde edilen verilerin analizinde Mann Whitney U, Kruskal Wallis H ve Spearman Koreslasyon Testleri kullanılmıştır. Araştırmada sosyo-demografik özelliklere göre bakıldığında; bireylerin yaşları arttıkça bireylerin benlik saygısı ölçeğinden aldıkları puanlarda düşmekte olduğu, herhangi bir işte çalışmayan bireylerin benlik saygısı ölçeğinden aldıkları puanlar herhangi bir işte çalışan bireylerin benlik saygısı ölçeğinden aldıkları puanlara göre anlamlı şekilde daha yüksek olduğu, bireylerin yaşları arttıkça bireylerin çaresiz yaklaşım ve boyun eğici yaklaşım ölçeklerinden aldıkları puanlarda düşmekte olduğu sonuçlarına ulaşılmıştır. Araştırmada yer alan bireylerin gelir cinsiyeti, medeni durumu, eğitim düzeyi, spor yapma durumları gibi sosyo-demografik özelliklere göre de anlamlı sonuçlar elde edilmemiştir. Ayrıca; bireylerin benlik saygısı ölçeğinden aldıkları puan arttıkça bireylerin kendine güvenli yaklaşım ölçeğinden aldıkları puanlar düşmekte olduğu, bireylerin benlik saygısı ölçeğinden aldıkları puan arttıkça bireylerin çaresiz yaklaşım ve boyun eğici yaklaşım ölçeklerinden aldıkları puanlarda artmakta olduğu görülmüştür. Araştırmanın sonunda yer alan tartışma bölümünde bulgulara dayalı olarak araştırmacılara ve alanda çalışan psikolojik danışmanlara yönelik önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study's aim is to reveal the relationship between styles of overcoming the stress and self-respect for obesity-diagnosed individuals. Besides, the effects of variables such as individuals' sex, age, education level, cigarette/alcohol consumption, chronic illness condition on styles of overcoming the stress and self-respect are examined. Individuals who had diagnosed obesity and are tracking in a private medical center in Kadıköy, Istanbul are participated to research. Also, according to identify socio-demographic characteristics of the participants, Personal Information Form, and to evaluate variables, Styles of Overcoming the Stress Scale and Rosenberg Self-Respect Scale are applied by researcher. Mann Whitney- U, and Kruskal Wallis H and Spearman Correlation Tests are used in the analysis of data. When the socio-demographic characteristics analyzed, it is found out that as individuals' age increase, their self-respect scale scores decrease, individuals' who have a job have significant higher scores on self-respect scale than unemployed participants, as individuals' age increase, their scores on desperate approach and submissive approach scales decrease. There were no meaningful results for socio-demographic features that take a part in the research, such as individuals' income level, sex, marital status, education level or playing sports. In addition, it is seen that as individuals' scores on self-respect scale increase, their scores on self-confidence scale decrease, and as their scores on self-respect scale increase, their scores on desperate and submissive approach scale increase too. In the discussion section, at the end of the research, suggestions for researchers, psychological consultants working on this field had been proposed on research findings.