Futbolcularda farklı direnç antrenmanlarının anaerobik güç, kuvvet ve sürat parametrelerine etkisi
The effect of different resistance training on anaerobic power, strength and speed parameters in football players
- Tez No: 956784
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖNDER DAĞLIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu araştırmanın amacı, futbolcularda farklı direnç antrenman programının anaerobik güç, kuvvet ve sürat parametreleri üzerine etkilerini incelemektir. Çalışmaya, düzenli olarak futbol antrenmanlarına katılan 18-21 yaş arası toplam 20 lisanslı genç erkek futbolcu dahil edildi. Katılımcılar randomize bir şekilde deney grubu (n=10, yaş: 19.52 ± 1.25) ve kontrol grubu (n=10, yaş: 20.11 ± 1.12) olarak iki gruba ayrıldı. Deney grubuna 6 hafta süresince, haftada 3 gün olmak üzere farklı direnç antrenman programı uygulandı. Her iki grup sezon içi futbol antrenmanlarına düzenli olarak devam etti. Çalışmada farklı direnç antrenman programı öncesi ve sonrası anaerobik güç, kuvvet ve sürat parametreleri ölçüldü. Anaerobik güç değerlerinin ölçümü için dikey sıçrama testi kullanıldı. Sürat ölçümü için ise 30 metre sprint testi uygulandı. Bacak kuvveti ve dominant el kavrama kuvveti ölçümü için dinamometre kullanıldı. Elde edilen veriler SPSS 22.0 paket programı ile analiz edildi. Grup içi karşılaştırmalar için Paired Samples T testi kullanıldı. Gruplar arası karşılaştırmalar için Independent Samples T Testi uygulandı.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the effects of different resistance training programs on anaerobic power, strength and speed parameters in football players. A total of 20 licensed young male football players aged 18-21 who participated in regular football training participated in the study. The subjects were randomly divided into two groups as experimental group (n=10, age: 19.52 ± 1.25) and control group (n=10, age: 20.11 ± 1.12). Different resistance training programs were applied to the experimental group, 3 days a week for 6 weeks. Both groups continued their in-season football training regularly. In the study, anaerobic power, strength and speed parameters were measured before and after different resistance training programs. A vertical jump test was used to measure anaerobic power values. A 30-meter sprint test was applied to measure speed. A dynamometer was used to measure leg strength and dominant hand grip strength. The obtained data were analyzed with SPSS 22.0 package program. Paired Samples T test was used for intra-group comparisons. Independent Samples T Test was used for inter-group comparisons.